Czarny scenariusz dla naszych sąsiadów powoli się spełnia. Poważne problemy w kolejnych sektorach stają się faktem

Zdaniem Petera Oppenheimera głównego specjalisty ds. strategii globalnego rynku akcji i szefa badań makroekonomicznych na region EMEA w Goldman Sachs, Niemcy znajdują się na skrzyżowaniu problemów globalnych, przez co zmagają się ze spowolnieniem gospodarczym. O realnych problemach Niemców pisze się coraz więcej, a pożary pojawiają się w kolejnych obszarach.

Czarny scenariusz dla Niemców coraz bardziej realny

Covid i wojna na Ukrainie, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, narobiły sporego zamieszania w światowej gospodarce. Zdaje się, że w Europie najbardziej obrywają Niemcy. Petera Oppenheimera głównego specjalisty ds. strategii globalnego rynku akcji i szefa badań makroekonomicznych na region EMEA w Goldman Sachs, Niemcy znajdują się na skrzyżowaniu problemów globalnych, przez co zmagają się ze spowolnieniem gospodarczym. Wyzwania w sektorze produkcyjnym, rozczarowujące otwarcia Chin po Covidzie i wyższe koszty energii przyczyniają się do recesji w największej gospodarce Europy. Aktualnie Niemcy znajdują się w stanie technicznej recesji, od pierwszego kwartału roku. Dynamika niemieckiego PKB została zrewidowana z zera do -0,3%. Najnowsze prognozy Bundesbanku zakładają, że niemiecka gospodarka prawdopodobnie skurczy się w tym kwartale z powodu spowolnienia konsumpcji prywatnej i zastoju przemysłu.

Zobacz też: Deutsche Bank zatrudniał kryptowalutowego oszusta. Podejrzany nakłaniał inwestorów do wpłacania BTC i ETH na fałszywy fundusz. Co go czeka?

Zmierzch motoryzacyjnej potęgi?

Jednym z absolutnie najważniejszych filarów niemieckiej gospodarki jest motoryzacja. Marki i modele naszego zachodniego sąsiada od lat trafiały na podium najważniejszych rankingów w branży. Jednak, co było jeszcze niedawno nie do pomyślenia, i tutaj pojawiają się poważne sygnał ostrzegawcze. Koncern Volkswagen stracił w tym roku pozycję lidera w segmencie samochodów elektrycznych na chińskim rynku. Pozycję tę VW stracił na rzecz rodzimej marki BYD. Niemców skutecznie podgryza również Tesla. Generalnie niemieckie auta przestały w ostatnim czasie robić wrażenie na Chińczykach, którzy coraz chętniej wybierają własne marki. Sygnał o tym, że zwrot w stronę elektryków nie był najlepszym pomysłem widać też w samych Niemczech. Ostatnio Bloomberg informował, że VW zwalnia ludzi i poważnie ogranicza produkcje elektrycznego modelu ID.3 w strategicznej fabryce w Dreznie. Powodem jest niski popyt i przeszacowanie zapotrzebowania rynku. Zatem scenariusz na przyszłość niemieckiej gospodarki nie brzmi zbyt optymistycznie.

Spowolnienie w sektorze budownictwa mieszkaniowego

O sporych problemach w sektorze nieruchomości informował równie portal DW.com. Jak podaje portal Niemcy notują w ostatnim czasie gwałtowny spadek zamówień w budownictwie. Wobec czego branża ostrzega przed nadciągającym kryzysem, którego przejawem będzie niedobór mieszkań. Według pesymistycznych prognoz do 2025 roku może zabraknąć nawet milion mieszkań. O tym, że faktycznie nie jest najlepiej w tym sektorze świadczy liczba wydanych pozwoleń na budowę. W lipcu wydano ich aż o 31,5% mniej niż w tym samym okresie rok temu. Dodatkowo z badań wynika, że w ostatnim czasie co piąta firma budowlana cierpiała z powodu odwołanych projektów. Zatem scenariusz na przyszłość w tym sektorze nie wygląda zbyt optymistycznie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze