Chiny już zniewolone przez cyfrowego juana. Liczby dotyczące CBDC szokują

Chiny, będące pionierem w dziedzinie cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), przekraczają kolejne granice. Nowy rekord padł w Shenzhen, gdzie mieszkańcy otworzyli blisko 36 milionów portfeli, w których pobrzękuje cyfrowy juan, co jest znaczącym osiągnięciem w zakresie adopcji tej nowej finansowej technologii.

7,6 miliona nowych portfelów w CBDC od początku roku

Jak podają lokalne media, informacje o tym fenomenie przekazał oddział w Shenzhen, należący do chińskiego banku centralnego – People’s Bank of China (PBoC). Zgodnie z komunikatem, do końca czerwca 2023 roku, osoby prywatne i firmy z Shenzhen otworzyły ponad 35,94 miliona portfeli, co oznacza nieprawdopodobny wzrost o 7,6 miliona w porównaniu z początkiem roku.

Dodatkowo, jak donoszą miejskie źródła, ponad dwa miliony sprzedawców z Shenzhen akceptuje już płatności w cyfrowym juanie. Wobec tych faktów, bank centralny zapewnił, że ten „trafił do domów zwykłych ludzi”. Dodali, że oddział PBoC w Shenzhen zamierza jeszcze zwiększyć stopień adopcji cyfrowego juana.

PBoC planuje również promować zastosowanie cyfrowego juana w operacjach przedpłaconych, jak również w finansowaniu łańcucha dostaw. Na zakończenie, bank zobowiązał się do poszukiwania nowych sposobów na zwiększenie „transgranicznych wydatków w cyfrowym juanie” pomiędzy Shenzhen a Hongkongiem.

Zobacz również: Elon Musk znowu nabroił? Tesla może mieć przez niego poważne problemy

Teraz czas na juana offline

Rosnąca popularność cyfrowego juana stale rośnie od momentu, kiedy chiński bank centralny udostępnił CBDC dla mas. Kraj ten podejmuje różne kroki w celu zwiększenia adopcji. Aby uczynić koncept bardziej przystępnym, wręcz ogólnodostępnym, władze po prostu go rozdają. To jednak niejedyne wabiki.

Na przykład w Jinan, stolicy prowincji Shandong, ogłoszono ostatnio, że wszystkie jej autobusy będą akceptować płatności w formie CBDC. Wystarczy, że pasażerowie pobiorą aplikację, wpłacą środki i zeskanują kod QR w sekcji płatności autobusowej, aby zapłacić za swoją podróż.

Podczas gdy aplikacje do płatności i są już zintegrowane z cyfrową walutą, władze koncentrują się również na offline’owego CBDC. Bank of China planuje umożliwić dokonywanie płatności telefonem, integrując swoją aplikację cyfrowego juana ze specjalizowanymi „super kartami SIM”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze