Chiny idą na wojnę. Dzisiaj Niemcy, jutro kolejne europejskie kraje?

Rosnący niepokój związany z chińską nadwyżką mocy produkcyjnych zalewającą Unię Europejską tanimi produktami otwiera nowy front w wojnie handlowej Zachodu z Pekinem, która rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem przez Waszyngton ceł importowych w 2018 roku.

Polityka handlowa Brukseli staje się teraz również coraz bardziej ochronna przed globalnymi konsekwencjami chińskiego modelu rozwoju, opartego na produkcji i zadłużeniu.

Chiny mają sprecyzowany plan

Przez cały ubiegły rok chińscy decydenci polityczni sygnalizowali zamiar uczynienia popytu krajowego bardziej znaczącym motorem wzrostu, aby odzwyczaić drugą co do wielkości gospodarkę świata od trwającej od dziesięcioleci zależności od infrastruktury i sektora nieruchomości. Chiny przekierowały jednak zasoby finansowe z nieruchomości do producentów, a nie gospodarstw domowych, co wywołało obawy o nadwyżkę mocy produkcyjnych, pogłębiło deflację w fabrykach i skłoniło Unię Europejską do wszczęcia dochodzenia w sprawie sektora pojazdów elektrycznych.

Obecna ścieżka Chin prowadzi do kolejnych konfliktów handlowych. Przykładów nie trzeba szukać zbyt daleko. Szwajcarski producent paneli słonecznych, firma Meyer Burger, alarmuje, że ze względu na ostrą konkurencję ze strony Chin będzie musiał zamknąć swój zakład produkcyjny w Niemczech. – Chińscy producenci z premedytacją sprzedają towary w Europie znacznie poniżej własnych kosztów produkcji – mówi Gunter Erfurt, dyrektor generalny przedsiębiorstwa. – Mogą to robić, ponieważ przemysł solarny w Chinach jest od lat strategicznie dotowany setkami miliardów dolarów – dodaje.

Zobacz też: Protesty we Francji. Rolnicy zapowiadają oblężenie Paryża

To równia pochyła

Zdaniem Pascala Lamy, byłego szefa Światowej Organizacji Handlu, obecnie profesora nadzwyczajnego w China Europe International Business School, nadmierna zdolność produkcyjna zawsze generuje problemy. – Zdaliśmy sobie sprawę, że jest to problem strukturalny i że wynika on z faktu, że część chińskiego systemu produkcji nie jest napędzana przez zachowania rynkowe, ale przez inwestycje kierowane przez Komunistyczną Partię Chin – przyznaje.

To właśnie ten napędzany inwestycjami model doprowadził do nadwyżki mocy produkcyjnych w głównych chińskich sektorach, takich jak stal, a ostatnio w produkcji pojazdów elektrycznych w przemyśle samochodowym i towarów zaawansowanych technologicznie.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zibi
Zibi
24 dni temu

Demokracja jest ? Niech eygrywaja chiny skoro lepsi …tylko lidl moze byc dotowany w Polsce?

Jarek
Jarek
23 dni temu
Odpowiedz do  Zibi

Precz z jednymi i drugimi.

Greg
Greg
24 dni temu

Ja mam w duopie skorumpowanych przygłupów z Brukseli i kupuje wszystko chińskie, które jest coraz lepsze

Jaa
Jaa
24 dni temu
Odpowiedz do  Greg

Tylko nie płacz, jak pracodawca zmniejszy Ci pensje lub zredukuje Twoje stanowisko, bo w Chinach ceny dumping owe i nie opłaca się w UE produkować. Amerykanie nam wszystkim zagwarantowali tę krótkowzroczność i niestety, wszyscy musimy za to zapłacić

Polak
Polak
24 dni temu
Odpowiedz do  Greg

Tylko, jak zostaniesz bez pracy to miej pretensje do Chińczyków a nie Brukseli ! pozdrawiam

Tom
Tom
23 dni temu
Odpowiedz do  Polak

Nie do Chińczyków i nie do UE. Do siebie może mieć co najwyżej.

Artur
Artur
23 dni temu
Odpowiedz do  Tom

Dlaczego autor nie pisze o chorej polityce klimatycznej, która skutecznie ogranicza możliwości konkurencyjności na rynkach międzynarodowych… Zawsze takie artykuły skupiają się na jakimś niby chorym systemie jak komunizm podczas gdy eurokolchoz doprowadza do zamykania firm z powodów wysokich kosztów produkcji np. z powodu prawa do emisji..

Majka
Majka
22 dni temu
Odpowiedz do  Polak

To niech Polski rząd przestanie inwestować w swoje konta,niech podziela się tym co biorą i dofinansują polska gospodarkę.
Mniej lotów rządowym samolotem
to i środowisko zyska nie trzeba będzie kopalni zamykać.
To wszystko działa wyłącznie na korzyść wysoko postawionych grup społecznych reszta to mrówki.
Mają robić, dzieci rodzic by więcej mrówek do roboty było .
Chiny od dawna są potęgą gospodarczą – tylko nam Unia oczy mydli – spójrzcie na metki wszystko China. Kupują w Chinach przebija metkę i dawaj po cenach unii.
Przecież Chiny robią wszystko na zlecenie Europy – świąt jest ślepy.

Robert
Robert
22 dni temu
Odpowiedz do  Polak

Chyba do ruski popapranca

Kloss
Kloss
24 dni temu

Unia Europejska to skansen

Tom
Tom
23 dni temu
Odpowiedz do  Kloss

Tak, dlatego chińczycy pchają tu swoje towary…

Rafał
Rafał
24 dni temu

Największy problem to to, że przy zakupie nie wiem, że kupuję chińszczyznę.

Kamkl
Kamkl
22 dni temu
Odpowiedz do  Rafał

Na allegro kupisz bez ściemy chińskie produkty które wyszukasz na aliexpress cyz temu pod tą samą nazwą. Na Amazonie de i ebay te produkty mają dodatkowy rebranding nawet długopisy czy plastik za kilka złotych, wyglądają identycznie ale nazwy niemieckie, tak wybierają ich konsumenci lepiej przepłacić za niemieckie które finalnie i tak jest chińskie tylko droższe.

Nickt ważny
Nickt ważny
23 dni temu

Zboże z Ukrainy dobre, poszkodowany rolnik dobrze. Produkty z Chin złe bo trzeba nam nasze zakłady zamykać. Dwubiegunowa Unia prędzej czy później pierdolnie.

Tomek
Tomek
23 dni temu
Odpowiedz do  Nickt ważny

Unia aspiruje do europanstwa a my podatki i posłuch, wrzucić z tradycji zastąpić gender lgbtq+ …I ch..uj wie to resztę zło . Zielony eko ład korzystny dla Chinoli hindusów i in ych którzy w dopie to maja i wegiel spalają i sie mnożą i gospodarczo się rozwiją i te nasze wartości vonder Leyen rozpier…dolą.

Sylwia
Sylwia
23 dni temu

Ja wolę kupić to co w Europie produkowane nawet jeśli droższe i wspierać samą siebie bo kupując nasze rodzime produkty pomagamy sobie i wpływamy na wzrost inwestycji u europejskich przedsiębiorców.

KrYs
KrYs
23 dni temu
Odpowiedz do  Sylwia

Proszę o listę co jeszcze można kupić nie chińskie ?

Tomek
Tomek
23 dni temu
Odpowiedz do  KrYs

Wszystko mają chińczycy-zamienniki identyk. Oni si pytają ile ma kosztować by innych wyrolowac

Artur
Artur
23 dni temu
Odpowiedz do  Sylwia

Nie głupia ta Sylwia

Jarek
Jarek
23 dni temu

Wszystko się zgadza bo ludzie się zatracili w rzeczach gdzie myślą że im szczęście dadzą precz z mafio brukselską i Chińczykami.

Tomek
Tomek
23 dni temu
Odpowiedz do  Jarek

To racja , podróż na dowód osobisty nawet nie ojro ,za nic kupi polaczka i wszyscy hepi EU za Tuskiem, żenada trochę godności

Zorzenka
Zorzenka
23 dni temu

Ja przestałam kupować to co chińskie. Oni są wszędzie. Już z lodówki wyskakują. Wolę zapłacić więcej i wesprzeć naszych.

Bres
Bres
22 dni temu

Tranwaje nie sa ekologiczne mimo ze sa zasilane pradem. 84 % pradu w Swiecie pochodzi ze spalania paliw kopalnych (wegiel, ropa, gaz). Dodatkowo ich produkcja to olbrzymi wydatek energetyczny i niszczenie takich surowcow jak woda. 1 tramwaj kosztuje tyle ile 12 autobusow (10 mln zl versus 700 tys zl)

Krzysztof
Krzysztof
22 dni temu

Skoro jest demokracja to niech kaźdym, kto jest lepszy zwycięźa. Kreatywność i pomysłowość zwycięźa. Kto sobą i swoimi pomysłami, szlabanami występuje przeciwko ludziom ten w konsekwencji ponosi poraźkę.

24
0
Dodaj komentarzx