Chiński gigant AI zagrozi ChatGPT? Spark Model już tuż za rogiem!

Chińska firma technologiczna iFlytek, sponsorowana przez Państwo Środka, zaprezentowała swój nowy system AI – „Spark Model”. Developerzy hucznie zapowiadają, że ich produkt do końca roku pod pewnymi względami przewyższy ChatGPT, popularną usługę stworzoną przez OpenAI.

ChatGPT Ma się czego obawiać?

Prezentacja odbyła się podczas wydarzenia technologicznego „Spark Desk” w Hefei, gdzie pokazano możliwości nowego systemu.

Liu Qingfeng, założyciel i CEO iFlytek, określił Spark Model jako „świt sztucznej inteligencji”. Stwierdził też, że do 10 października tego roku model osiągnie przewagę nad ChatGPT w języku chińskim i przynajmniej zrówna się z jego możliwościami w języku angielskim.

Warto podkreślić, że Chiny koncentrują się na rozwijaniu rodzimej sztucznej inteligencji bez korzystania z najnowszych technologii ze Stanów Zjednoczonych. Na to czerwone światło rzucają nałożone międzynarodowe sankcje.

Chińskie firmy badają metody rozwoju AI za pomocą słabszych półprzewodników i kombinacji układów scalonych. Wszystko po to aby uniknąć zależności od jednego rodzaju sprzętu. Tamtejsi eksperci uważają, że opracowanie alternatyw dla zaawansowanych chipów co prawda jest wyzwaniem, ale pierwsze eksperymenty wykazały obiecujące rezultaty.

Chociaż szczegółowe informacje na temat technologii stojącej za „Spark Model” pozostają nieujawnione, chiński gigant przedstawił ambitne plany na przyszłość.

Sankcje nałożone przez USA na Chiny w październiku 2022 roku pozbawiły tamtejsze firmy dostępu do najbardziej zaawansowanych chipów na rynku, takich jak układy Nvidia A100 i H100, które są najpopularniejszymi opcjami w rozwoju AI. Obecnie chiński rynek ma dostęp tylko do chipów Nvidia A800 i H800, które obsługują mniej wymagające modele sztucznej inteligencji.

Może Cię zainteresować: Elon Musk znowu zaskoczył. Jego nowa inwestycja to gamechanger?

Chiny nie poddają się mimo sankcji

Chiny coraz śmielej rozpychają się na kiełkującym rynku AI, otwarcie rywalizując z takimi potentatami jak OpenAI, Google DeepMind i Microsoft. Jeśli iFlytek dotrzyma danego słowa, będzie to nie tylko kolejny przełom w dziedzinie technologii, ale także dowód na jej błyskawiczny postęp. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że prace nad „Spark Model” rozpoczęły się zaledwie pół roku temu.

Warto zauważyć, że iFlytek nie jest jedyną chińską firmą, która dąży do stworzenia własnego rozwiązania w branży AI. Już w kwietniu tamtejszy gigant branży e-commerce – Alibaba – ogłosił, że wprowadzi konkurenta dla ChatGPT w „niedalekiej przyszłości”. Nazwali go Tongyi Qianwen.

Zobacz również:

Komentarze