ChatGPT – chwilowa moda czy rewolucja?

Od kilku tygodni jednym z najgorętszych tematów w sieci jest ChatGPT. To platforma sztucznej inteligencji, która odpowiada na nasze pytania pełnymi zdaniami. Zupełnie tak, jakbyśmy rozmawiali z drugim człowiekiem. Właśnie udostępniono jej najnowszą wersję – ChatGPT-4. Czy ten wynalazek zrewolucjonizuje całkowicie nasze codzienne życie?

ChatGPT – rewolucja dzieje się na naszych oczach

Model językowy oparty na sztucznej inteligencji o nazwie ChatGPT zadebiutował w sieci zaledwie kilka miesięcy temu, a już zrobił ogromną furorę. Przekroczenie liczby miliona użytkowników zajęło mu zaledwie 5 dni. Dla porównania Facebook potrzebował na to 10 miesięcy. Z kolei Netflix aż 41 miesięcy. Na czym polega fenomen ChataGPT? Jest to pierwszy tak złożony i ogólnodostępny interfejs komputerowy, z którym możemy rozmawiać jak z drugim człowiekiem. Możemy zadawać mu pytania z najróżniejszych dziedzin i uzyskać całkiem satysfakcjonujące odpowiedzi. Możliwości bota z jednej strony zachwycają. Z drugiej strony w niektórych branżach gospodarki pojawia się niepokój. Wiele wskazuje na to, że ChatGPT może być kolejnym tak znaczącym wynalazkiem, tak jak było to w przypadku maszyny parowej, który całkowicie zrewolucjonizuje nasze życie. Właśnie ukazała się jego najnowsza wersja – ChatGPT-4. Aktualna wersja ma być jeszcze dokładniejsza i sprawniejsza od dotychczasowej.

Zobacz też: Samochody spalinowe mają szansę przeżyć. Fit for 55 do kosza?

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Przeszukując sieć możemy przeczytać o niezliczonych możliwościach, jakie daje ChatGPT. Przykłady jego wykorzystania są najróżniejsze i dotyczą np. napisania wypracowania szkolnego. Pokazując mu zdjęcie zawartości naszej lodówki, możemy uzyskać całą listę przepisów na posiłki, które możemy zrobić z tych produktów. Bot podejmuje się też bardziej skomplikowanych zadań, jak np. prognozowanie wydarzeń na rynkach światowych. Jak się okazuje, w większym lub mniejszym stopniu z technologii sztucznej inteligencji, korzysta już np. Microsoft. Firma używa go w okrojonym zakresie w swojej wyszukiwarce Bing. ChatPGT jest też wykorzystywany przez duże firmy do tworzenia różnego rodzaju raportów i analiz finansowych dla swoich klientów. Czas pokaże, czy jest to tylko sezonowa nowinka, o której za chwilę zapomnimy. Wiele wskazuje jednak na to, że ChatGPT zostanie z nami na dłużej.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.