Bitcoin słucha, co mówi Jerome Powell? | Najważniejsze deklaracje Fed po zakończeniu posiedzenia FOMC

Wczoraj o godzinie 18:30 przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell wygłosił swoje uwagi na temat polityki pieniężnej Fed po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Bitcoin zdał się słuchać wypowiedzi Powella bardzo uważnie. Na wykresie „króla kryptowalut” doszło do bardzo ciekawego ruchu.

Najważniejsze informacje z oświadczenia Fed

30 minut przed rozpoczęciem konferencji prasowej Fed wydał oświadczenie (w formie komunikatu prasowego) z FOMC. Oto najważniejsze informacje:

 • „Rezerwa Federalna jest zaangażowana w wykorzystywanie pełnego zakresu narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując tym samym maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen”.
 • „… Komitet postanowił utrzymać zakres docelowy stopy funduszy federalnych na poziomie od 0 do 1/4 procent” i „oczekuje utrzymania tego zakresu docelowego, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka USA przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia maksymalnych celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen ”.
 • „Określając harmonogram i wielkość przyszłego dostrajania polityki pieniężnej, Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki ekonomiczne w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia i symetrycznego celu inflacyjnego 2%.”
 • „Aby wesprzeć przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w nadchodzących miesiącach Rezerwa Federalna zwiększy swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych oraz agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową i komercyjną przynajmniej w obecnym tempie, aby utrzymać płynne funkcjonowanie rynku, wspierając tym samym efektywną transmisję polityki pieniężnej w ramach szerszych warunków finansowych ”.

Prognozowane mediany najważniejszych wskaźników

Fed upublicznił również podsumowanie prognoz ekonomicznych. Zgodnie tabelą, przedstawione mediany dla 2020, 2021, 2022 i później dla „zmiany realnego PKB”, „stopy bezrobocia”, „inflacji PCE”, „inflacji bazowej PCE” i „stopy funduszy federalnych” przedstawiają się następująco :

 • Zmiana realnego PKB: -6,5%; 5,0%; 3,5%; 1,8%
 • Stopa bezrobocia: 9,3%; 6,5%; 5,5%; 4,1%
 • Inflacja PCE: 0,8%; 1,6%; 1,7%; 2,0%
 • Inflacja bazowa PCE: 1,0%; 1,5%; 1,7%
 • Stopa funduszy federalnych: 0,10%; 0,10%; 0,10%; 2,5%

Najciekawsze wypowiedzi Powella z konferencji prasowej

Jeśli chodzi o samą konferencję prasową FOMC, rozpoczęła się ona od wystąpienia przewodniczącego Fed Powella, który przedstawił kilka interesujących uwag:

 • „… spadek realnego PKB w bieżącym kwartale najprawdopodobniej będzie najbardziej dotkliwy w historii”.
 • „Nawet po niespodziewanie pozytywnym majowym raporcie o zatrudnieniu od lutego stracono prawie 20 milionów miejsc pracy netto, a stopa bezrobocia wzrosła o około 10 punktów procentowych, do 13,3 procent”.
 • „Słaby popyt, szczególnie w sektorach najbardziej dotkniętych pandemią, utrzymuje ceny konsumpcyjne. W rezultacie inflacja spadła znacznie poniżej naszego symetrycznego celu 2%”.
 • „W marcu szybko obniżyliśmy naszą stopę procentową do prawie zera i spodziewamy się jej utrzymania, dopóki nie będziemy pewni, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i jest na dobrej drodze do osiągnięcia naszych maksymalnych celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen”.
 • „Jesteśmy zobowiązani do korzystania z naszej pełnej gamy narzędzi w celu wspierania gospodarki i zapewnienia, że ​​wyjście z tego trudnego okresu będzie tak solidne, jak to możliwe”.

Po swoim wystąpieniu Jerome Powell odpowiadał na pytania dziennikarzy. Relację na żywo z tej konferencji możecie obejrzeć tutaj.Poniżej jedne z ciekawszych odpowiedzi, które padły z ust Powella:

 • „Nie myślimy o podnoszeniu stóp, nie myślimy nawet o myśleniu o podnoszeniu stóp”.
 • „Musimy sprawić, by ci ludzie wrócili do pracy … Będziemy trzymać się tego, dopóki to się nie skończy”.
 • „Chcemy, aby rynki działały; nie szukamy konkretnego poziomu … Gdybyśmy chcieli się powstrzymywać z powodu tego, że wg nas ceny aktywów są zbyt wysokie, co stałoby się z ludźmi, którym powinniśmy służyć?”
 • „Fed nigdy nie powstrzyma wsparcia dla gospodarki, ponieważ uważa, że ​​ceny aktywów są zbyt wysokie. Bańka na rynku aktywów zaszkodziłoby osobom poszukującym pracy”.

Zaskakujący ruch bitcoina?

Według danych TradingView, w ciągu 10 minut od rozpoczęcia konferencji prasowej FOMC kurs bitcoina wzrósł do 9 978 USD. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji BTC wyceniany jest na poziomie 9886 USD, co stanowi wzrost o nieco ponad 2% w ciągu ostatnich 24 godzin:

Jerome Powell wystąpienie a kurs bitcoina
wykres BTC USD od TradingView

Czy Waszym zdaniem Jerome Powell rzeczywiście „poruszył” rynek bitcoina? Może ten ruch był już zaplanowany przez cenę od dawna i jego genezy należy szukać zupełnie gdzie indziej?

Daj cie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze