Białoruski biznes przenosi się do Polski. Czy będzie zagrożeniem dla rodzimych firm?

Już prawie 6 tysięcy firm z białoruskim kapitałem rozpoczęło działalność nad Wisłą, z czego znaczna część działa w sektorze IT. Powodem tego zjawiska jest ucieczka przedsiębiorców przed reżimem Łukaszenki.

Szacuje się, że od 2022 roku w Polsce mieszka od 150 do 250 tysięcy Białorusinów, a w listopadzie 2023 roku działało tu 5988 firm z białoruskim kapitałem.

Białorusini uciekają

– Większość działa w sektorze usług: handlu, transporcie i logistyce, budownictwie oraz IT. Choć pod względem liczby spółek IT jest na czwartej pozycji, to pod względem zatrudnienia i przychodów jest liderem – mówi cytowany przez „Puls Biznesu” Dmitri Danilczuk, szef finansowanego z międzynarodowych źródeł Białoruskiego Centrum Biznesu, które od 2022 r. funkcjonuje przy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według jego szacunków 20 największych białoruskich firm IT, które przeniosły się do Polski już rok temu, zatrudniało 12,5 tysiąca osób, z czego większość pracowników znajdowała się w Polsce. Nasze państwo stało się również ulubionym krajem dla białoruskich start-upów w regionie zagranicznym: w latach 2020-2022 Polskę wybrało aż 64 proc. z nich. Dla porównania – Litwę wybrało 21 proc. , a Ukrainę 15 proc.

Z raportu przygotowanego przez Białoruskie Centrum Biznesu, think-tank BEROC oraz Fundację Konrada Adenauera wynika, że w połowie 2023 roku w polskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 122 tys. Białorusinów, co stanowiło 10,2 proc. wszystkich obcokrajowców.

Zobacz też: Polski rynek najmu mieszkań. Oto najnowsze dane na jego temat

Specjalny program gospodarczy

Jednym z powodów, dla którego firmy z różnych krajów chętnie przenoszą działalność do Polski jest stworzony przez polskie władze program Poland Business Harbour. Jest on adresowany do przedsiębiorstw, które mogą być szczególnie narażone na represje polityczne i ekonomiczne w swoich krajach pochodzenia. Poprzez różnorodne zachęty podatkowe, administracyjne oraz infrastrukturalne, program stara się ułatwić firmom przeniesienie swojej działalności do Polski.

Program kładzie szczególny nacisk na branżę technologiczną, oferując specjalne udogodnienia dla firm z tego sektora. Jest promowany na arenie międzynarodowej jako inicjatywa wspierająca przedsiębiorczość i innowacje, co ma przyciągnąć uwagę firm z różnych krajów.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.