Będzie porozumienie celne USA – Europa? Przemawia prezes EBC, Lagarde
Europejski bank centralny obniżył stopy procentowe o kolejne 25 pb do 2.4%. Decyzja była jednogłośna. Teraz sytuację w Europie komentuje Christine Lagarde. Prezes EBC wskazuje, że świat zderzył się z niespotykaną skalą wyzwań. Jednak inflacja w Europie spada, a misją EBC jest pobudzić gospodarczy wzrost, który spowolnił. To daje miejsce do dalszego luzowania polityki w strefie euro.
Wojna handlowa prawdopodobnie obniży wzrost gospodarczy i doprowadzi do zmiany rynków importowo-eksportowych w Europie. Lagarde wskazała, że najbardziej prawdopodobnym i dyskutowanym rozwiązaniem celnym ze Stanami Zjednoczonymi będzie docelowo bezcłowa strefa handlowa. Wciąż jest to jednak niepewne.
Według Lagarde nie będziemy mieć pełnej jasności co do wpływu ceł na gospodarkę, aż do czerwcowego posiedzenia. Zatem rynki zwiększają zakłady na obniżki stóp procentowych EBC, wyceniają stopę depozytową na poziomie 1,57% w grudniu, wobec 1,71% przed decyzją i oświadczeniem EBC z dziś. Początkowo bank rozważał obniżkę o 50 pb, ale dominowało silne poparcie dla 25 pb.
Wypowiedzi Christine Lagarde
Perspektywy gospodarcze są obciążone wyjątkową niepewnością. Konsumenci mogą wstrzymać się z wydatkami. Przemysł wykazuje oznaki stabilizacji. Gospodarka najprawdopodobniej wzrosła w pierwszym kwartale. Wydatki na obronność i infrastrukturę mają wzmocnić sektor przemysłowy. Kompas konkurencyjności powinien zostać szybko wdrożony.
Pilne jest zwiększenie konkurencyjności i odporności strefy euro. Inflacja krajowa spadła. Wskaźnik wynagrodzeń EBC wskazuje na spadek tempa wzrostu płac. Miary oczekiwań inflacyjnych wspierają powrót do celu. Ryzyko spadku wzrostu gospodarczego wzrosło. Napięcia geopolityczne są głównym źródłem niepewności.
Zakłócenia w handlu zwiększają niepewność dotyczącą inflacji i perspektyw cenowych. Silne euro może zredukować inflację. Negatywne reakcje rynków finansowych mogą obniżyć inflację. Wyższe ceny importu mogą zwiększyć inflację. Euro się umocniło w obliczu odpornego sentymentu rynkowego. Decyzja została podjęta jednogłośnie. Rozważano różne opcje, ale nikt nie opowiadał się za cięciem stóp o 50 pb.
Cła stanowią negatywny szok popytowy. Wpływ ceł na inflację stanie się jasny dopiero z czasem. Istnieją rozbieżne opinie co do krótkoterminowych i długoterminowych skutków oraz rozwoju sytuacji. Obecnie ocenianie restrykcyjności polityki monetarnej nie ma sensu. Neutralna stopa procentowa funkcjonuje jedynie w świecie bez szoków.
Nastawienie polityki będzie zależeć od gotowości działania. Elastyczność to drugi kluczowy element przy ustalaniu nastawienia polityki. Musimy opierać się na bezpiecznych i wiarygodnych danych. Użyjemy każdego narzędzia, które będzie odpowiednie. Jesteśmy zdeterminowani, by zrobić wszystko, co konieczne, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%.
Lagarde widzi większe ryzyko po stronie zatrzymania wzrostu gospodarczego, niż inflacji. Na tym etapie możemy oczekiwać, że stopa procentowa w Europie spadnie zdecydowanie poniżej 2% w tym roku. To może również ośmielić NBP do luzowania polityko monetarnej w Polsce. Realnym terminem wydaje się maj.