Bankomaty znikną z polskich ulic? Powodem jest rozporządzenie MSWiA

Klienci banków w całym kraju mogą napotykać trudności w dostępie do swoich środków finansowych. Powód? Bankomaty mogą zostać zlikwidowane – a przynajmniej ich duża część.

Zmiany wynikające z rozporządzenia MSWiA, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, mogą de facto spowodować, że część tych urządzeń do wypłaty gotówki przestanie być dostępnych.

Bankomaty mogą zniknąć

23 września 2023 r. wchodzą w życie przepisy, w myśl których 40 proc. bankomatów w Polsce musi być wyposażonych w system IBNS. System ten ma zdolność natychmiastowego zabezpieczenia pieniędzy w przypadku próby kradzieży, zanim wpadną w ręce złodziei. Niektórzy operatorzy przyznają, że w wyniku tych zmian część bankomatów będzie musiała zostać usunięta.

Jak się okazuje, brak dostępu do bankomatów w mniejszych miejscowościach może stwarzać realne problemy dla mieszkańców. Chociaż Polacy nie korzystają z bankomatów tak często, jak kilka lat temu, urządzenia te wciąż są używane regularnie.

Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie urządzenia służące do wypłaty gotówki muszą zostać wyposażone w system IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System), który błyskawicznie unieszkodliwi pieniądze w przypadku próby kradzieży, zanim trafią w ręce złodziei. Cała procedura związana z tą innowacją wiąże się z ogromnymi kosztami dla całej branży. Jak się okazuje, systemy IBNS muszą zostać zainstalowane w 8,5 tysiącach bankomatów. Koszty dostosowania się do nowych przepisów szacuje się na ponad ćwierć miliarda złotych.

Niestety, największe zmiany odczują jak zwykle mieszkańcy mniejszych miejscowości. w których operatorzy mogą po prostu usunąć bankomaty, które nie zostaną dostosowane do nowych wymogów. W rezultacie wiele osób może pozostać bez dostępu do swoich środków finansowych.

Zobacz też: Spadek aż o 25 proc. Akcje popularnego dewelopera lecą na łeb, na szyję

Skala zjawiska

Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku operatorzy bankomatów zarządzali siecią składającą się z 21 434 urządzeń. To o ponad 120 bankomatów więcej niż w poprzednim kwartale i o ponad 220 więcej niż na początku roku 2022. Warto również zaznaczyć, że w rekordowym pierwszym kwartale 2017 roku działało w Polsce ponad 23 700 bankomatów.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.