Arabia Saudyjska przeżywa krach eksportu ropy! Ekspert: to poważne wyzwanie
Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, odnotowała w czerwcu najniższy wolumen od dziesięciu miesięcy. Zjawisko to wynika z rosnącej krajowej konsumpcji oraz intensywnej konkurencji ze strony Rosji. Ta — trochę za zgodą Królestwa — zyskuje udział w kluczowych azjatyckich rynkach eksportowych. Czy to wszystko może oznaczać problemy dla światowego potentata?
Arabia Saudyjska przeżywa krach eksportu ropy naftowej
Eksport ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej spadł do 5,6 miliona baryłek dziennie (bpd) w czerwcu, co wynika z danych śledzenia tankowców zebranych przez Bloomberg. Jest to tylko o 250 tysięcy baryłek dziennie więcej niż najniższy poziom z początku pandemii w 2020 roku. W porównaniu z majem saudyjski eksport ropy spadł o 529 tysięcy bpd.
Głównym powodem tak spektakularnego spadku jest wzrost krajowego zużycia ropy na potrzeby produkcji energii, co jest typowe dla najgorętszych miesięcy letnich. Wysokie temperatury w Arabii Saudyjskiej prowadzą do zwiększonego zapotrzebowania na klimatyzację. To z kolei wymusza większe zużycie paliw w celach energetycznych. W rezultacie kraj ten musi ograniczyć eksport, aby sprostać zwiększonym potrzebom wewnętrznym.
Ciche przyzwolenie dla Rosji
Nie jest to jednak jedyny powód ostatniego krachu. Oprócz wzrostu krajowego zużycia, Arabia Saudyjska zmaga się z rosnącą konkurencją ze strony Rosji. Szczególnie na kluczowych rynkach azjatyckich, takich jak Chiny i Indie. W czerwcu ci drudzy importowali 1,97 miliona bpd ropy z Rosji, co stanowi najwyższy poziom od lipca 2023 roku. Chociaż ogólny import ropy do Chin w czerwcu był rozczarowujący, nowy rządowy mandat dotyczący magazynowania dodatkowych 58,5 miliona baryłek ropy do marca 2025 roku prawdopodobnie wspiera dalszy import z Rosji.
Matt Smith, dyrektor ds. badań nad towarami w ClipperData, stwierdził: „Arabia Saudyjska ogranicza eksport ropy, aby utrzymać równowagę na rynku i wspierać ceny surowca. Intensywna konkurencja ze strony Rosji i rosnące krajowe zużycie stanowią jednak poważne wyzwania dla stabilności ich eksportu.”
Wydaje się, że Arabia Saudyjska jest skłonna pozwolić Rosji na zdobycie większego udziału w rynku indyjskim i chińskim. Jest to niejako cena za utrzymanie sojuszu OPEC+, który ma na celu wspieranie cen ropy. Jednakże spadający eksport może mieć długofalowe skutki dla saudyjskiej gospodarki. Ta w dużej mierze opiera się na przychodach właśnie z eksportu ropy.