Znana sieć drogerii ma kłopoty? Kapitalizacja firmy spadła o 3 mld$. Powodem złodzieje?

Ulta Beauty jest jedną z największych sieci drogerii w Stanach Zjednoczonych. Liczba jej punktów sprzedaży wynosi ponad 1 300. Jest to także jeden z komponentów indeksu S&P 500. W sklepach Ulta Beauty sprzedaje się głównie kosmetyki oraz produkty pielęgnacyjne do włosów i skóry. Firmę cechuje powtarzalność przychodów oraz dosyć wysoka marżowość. Co spowodowało, że kurs akcji spadł w ciągu jednego dnia aż o 13%? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Mieszane wyniki za I Q 2023

Pod koniec maja spółka podała do wiadomości wyniki za I Q 2023 roku. Kwartalne wyniki były lepsze od oczekiwań. Zysk na akcję wyniósł 6,88$, co było wynikiem o 4 centy lepszym od oczekiwań. Z kolei przychody firmy wyniosły 2,634 mld$ co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

Źródło: Ulta Beauty

Spółka mimo spowolnienia tempa wzrostu sprzedaży porównywalnej potrafiła utrzymać marżę brutto na poziomie 40%. Mimo to szybszy wzrost kosztów operacyjnych niż przychodów spowodował spadek marży operacyjnej o prawie 2 punkty procentowe.

Zmiana prognozy na 2023 – inwestorzy martwią się o przyszłość?

Wyniki były nie na tyle złe, aby uzasadnić taką przecenę akcji. Inwestorów zmartwiła prognoza spółki na cały 2023 rok. Spółka podała, że podnosi oczekiwania co do wygenerowanych przychodów o 50 mln$. Jednocześnie spodziewa się spadku marży operacyjnej z przedziału 14,7% – 15,0% do 14,5% – 14,8%.

Źródło: Ulta Beauty

Warto odnotować, że spółka utrzymała plan skupu akcji na kwotę 900 mln$ (obecna kapitalizacja to nieco ponad 20 mld$) oraz plan wydatków inwestycyjnych (400 – 475 mln$).

Co jest powodem spadku marży operacyjnej? Zarząd spółki mówi o rosnącym problemie kradzieży w sklepach. Związek z tym ma pewnie złagodzenie kar za “małe” kradzieże. To ośmiela złodziei. Jest jednocześnie sporym wyzwaniem dla sprzedawców. Jak widać we fragmencie poniżej, spółka stara się opracowywać nowe koncepcje sklepów, szkolić pracowników oraz zatrudniać dodatkową ochronę.

Podsumowanie

Firma nadal jest maszynką do generowania gotówki, którą częściowo przeznacza na skup akcji. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy dokładnie przeanalizować firmę pod względem modelu biznesowego, przyszłych zysków oraz wyceny. 

Obecny spadek akcji powoduje, że znacznie spadły mnożniki wyceny. Otwartym pozostaje pytanie, czy obecna wycena znajduje się już na atrakcyjnych poziomach, czy jest przestrzeń do dalszych spadków. Obecnie kurs akcji wynosi 420$, a rynek oczekuje zysku netto (GAAP) na poziomie 25,3$. Daje to mnożnik ceny do zysku na poziomie 16,6. 

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Komentarze