Złoto osiągnęło poziom 1900 USD, Inflacja CPI w Polsce przebiła 9% – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 14.02-20.02.2022

1 493


W ostatnich dniach złoto osiągnęło 1900 USD za uncję, a aktualnie jego kurs waha się w tych okolicach. Podano odczyty inflacji CPI za styczeń, przebiła ona poziom 9%.

Złoto coraz droższe

Początek 2022 roku jest bardzo dobry dla rynku złota. Aktualnie jego kurs jest w okolicach 1900 USD, w pewnym momencie osiągając wyżej wymienioną cenę. Jest to najwyższy wynik od paru miesięcy. Rynek metali szlachetnych zyskuje z wielu powodów. Pierwszy z nich, czyli konflikt Rosyjsko-Ukraiński. Niepewna sytuacja na granicy obu tych państw negatywnie wpływa nie tylko na wartość waluty Ukraińskiej, ale także na jej akcje, które, chociażby na rodzimej Warszawskiej giełdzie ponoszą straty. Ryzyko konfliktu w Europie zmotywowało większość inwestorów do przyjęcia bardziej defensywnej strategii i inwestowania w bezpieczne aktywa.

Złoto od tysięcy lat jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych aktywów pozwalających na przechowanie majątku, tak więc zaistniała sytuacja może mieć pozytywny wpływ na jego wycenę. Innym powodem mogącym spowodować wystrzał kursu złota jest fakt ciągle rosnącej inflacji, o której poniżej.

Inflacja CPI ponad 9%

9,2% tyle wyniósł odczyt inflacyjny CPI za styczeń 2022 roku. Jest to najwyższy wynik od prawie 22 lat. Na ten moment wszystkie tarcze antyinflacyjne nie zatrzymały wzrostu inflacji, możliwe, że chwilowo ją spowolniły. Mimo wzrostu inflacji, stopy procentowe w Polsce wciąż są na bardzo niskich poziomach. Niestety, sytuacji polskiej gospodarki nie poprawia również wyżej wspomniany konflikt Rosyjsko-Ukraiński, negatywnie wpływając na naszą walutę.

Jeżeli inflacja oficjalnie osiągnie 10%, wiele osób może pójść po podwyżkę do swojego pracodawcy, ci zaś robiąc to, będą musieli podnieść ceny swoich usług i produktów, a to może przyśpieszyć wzrost inflacji.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność. Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze