Złoto bez VAT, stopy procentowe ponownie podniesione – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 07.03-13.03.2022

1 545

Rosyjski rubel w wyniku atak na Ukrainę stracił znacznie na wartości, co wpłynęło na decyzję zniesienia VAT-u na złoto w tym kraju. NBP kolejny raz podniósł stopy procentowe i zapowiedział kolejne podwyżki. Złoto w dolarze bliskie rekordu wszech czasów.

Złoto bez VAT

Rosyjska waluta z dnia a dzień się osłabia, co wpływa negatywnie na obywateli tego państwa, których część postanowiła wymienić ich rodzimą walutę na euro lub dolara. Efektem tego, było postanowienie przez Rosję wprowadzenia limitów na operację walutowe, takich jak np. wypłaty gotówki z kont dewizowych do 10 tyś. dolarów.

Jednocześnie rząd postanowił ułatwić swoim obywatelom utratę ich majątku i zdecydował się znieść VAT na złoto. Zanim do tego doszło, złoto było obciążone 20% podatkiem VAT.

Stopy procentowe kolejny raz w górę

Prezes NBP Adam Glapiński kolejny raz ogłosił podniesienie stóp procentowych, tym razem jednak aż o 0,75 punkty procentowego. Aktualnie stopy w Polsce osiągnęły poziom 3,5%. Dzięki temu Polska złotówka trochę się umocniła na tle zagranicznych walut. Prezes Glapiński zakomunikował, że gdy sytuacja będzie tego wymagać, rada polityki pieniężnej będzie spotykać się nie raz w miesiącu, jak do tej pory, tylko raz na dwa tygodnie. Ekonomiści szacują, że do maja bieżącego roku, stopy procentowe zostaną podniesione do okolic 5 – 5,5%.

Złoto bliskie ATH w dolarze

W ostatnich tygodniach kurs złota znacząco wzrasta. We wtorek, 8 marca, dobił on do pułapu 2076,60 dolara za uncję, co jest bliskie rekordu wszech czasów. W tym momencie za jedną uncję złota trzeba zapłacić 1992,25 USD/uncja. Złoto w naszej walucie w tym momencie jest sprzedawane po 8720,30 zł za uncję, ale jeszcze parę dni temu jego kurs przebił 9000 zł!

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność.

Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze