Z ostatniej chwili: Tragiczny odczyt inflacji CPI z USA, Wall Street i Bitcoin reagują. Jednak recesja?
Najważniejszym odczytem makro w tym tygodniu, była bez wątpienia marcowa inflacja CPI ze Stanów Zjednoczonych. Dane wskazały nieoczekiwany spadek i okazały się słabsze, od prognoz. Dlaczego nie spodobało się to giełdowym indeksom, które korygują wczorajszą euforię? Niska inflacja sugeruje słabnący popyt.
Wszystko to przed potencjalnym nadejściem 'proinflacyjnego’ efektu 125% ceł na import towarów z Chin. Skoro konsument już dziś słabnie, jak zareaguje gdy ceny wielu towarów wzrosną? Intuicyjna odpowiedź brzmi: wstrzyma konsumpcję. Właśnie dlatego raport odebrany został jako 'recesyjny’ i przestraszył Wall Street oraz Bitcoina.
W zależności od tego, jak bardzo plan największej w historii USA obniżki podatków, zapowiadany szumnie przez Trumpa spodoba się giełdzie, indeksy mogą mieć problem, by utrzymać wzrosty. Na finalną reakcję rynku przyjdzie jednak poczekać, bo choć spadek CPI nie świadczy najlepiej o popycie… Uprawdopodabnia szybsze cięcia stóp Rezerwy Federalnej. Oto jak wypadły dane CPI ze Stanów Zjednoczonych. Pełny raport dostępny jest tutaj.
Dane z USA
Inflacja Supercore CPI (r/r): 2,86% (w lutym: 3,78%)
Spercore CPI (większy udział usług, m/m): -0,24% (w lutym: +0,22%)
Inflacja CPI (m/m): -0,1% (prognoza: +0,1%, poprzednio: +0,2%)
CPI (r/r): 2,4% (prognoza: 2,5%, poprzednio: 2,8%)
Bazowa inflacja CPI (m/m): +0,1% (prognoza: +0,3%, poprzednio: +0,2%)
Bazowa CPI (r/r): 2,8% (prognoza: 3%, poprzednio: 3,1%)
Nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych: 223 tys. (zgodne z prognozą, w poprzednim tygodniu: 219 tys.)
Kontynuowane wnioski o zasiłek: 1,85 mln (prognoza: 1,884 mln, poprzednio: 1,903 mln)

W marcu indeks energii spadł o 2,4% i dołożył się do niższego odczytu CPI. Spadek cen benzyny o 6,3% przeważył nad wzrostami cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Dla kontrastu indeks żywności wzrósł o 0,4%, przy czym żywność w domu zdrożała o 0,5%, a żywność poza domem – o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Indeks „wszystkich towarów i usług z wyłączeniem żywności i energii” wzrósł w marcu o 0,1%, po wzroście o 0,2% w lutym.
Wśród kategorii, które zanotowały wzrost, znalazły się: higiena osobista, opieka medyczna, edukacja, odzież oraz nowe pojazdy. Spadki odnotowano m.in. w cenach biletów lotniczych, ubezpieczeń komunikacyjnych, samochodów używanych oraz rekreacji i rozrywki. Indeks energii spadł o 3,3% r/r, natomiast żywność podrożała o 3,0% w ciągu ostatniego roku. Najmocniej rosły ceny najmu i w największy sposób dołożyły się do CPI 'w górę’.
Rynek kontraktów na stopy procentowe w USA rośnie po publikacji danych — traderzy zwiększają oczekiwania na cięcia stóp przez Fed. Rynek wycenia obecnie 4 'pełne’ obniżki stóp Fed o łącznie 100 pb w tym roku. Potężnym przegranym ostatnich dni jest amerykański dolar. Portal Punchbowl doniósł jednocześnie o spodziewanej konferencji Przewodniczącego Izby Reprezentantów Johnsona i lidera republikanów w Senacie Thune’a. Politycy mają zadeklarować chęć znalezienia 1,5 biliona dolarów oszczędności w budżecie USA.