Z ostatniej chwili: Tragiczne dane ISM z przemysłu USA, Wall Street i Bitcoin reagują. Będzie panika, czy euforia?

Choć dane z USA dały rynkom powody do obaw i w pierwszej reakcji obserwowaliśmy spadki, ostatecznie indeksy i Bitcoin próbują odwrócić ten ruch.

Abstrahując od tego, czym podyktowany jest ten wzrost optymizmu, należy z całą mocą stwierdzić, że dane ze Stanów Zjednoczonych wypadły dziś… Bardzo źle. Ilość otwartych ogłoszeń o pracę spada (rok do roku o prawie 900 tys. wakatów), a przemysł wchodzi w potężne spowolnienie… Przy jednocześnie szarżujących oczekiwaniach cenowych, podyktowanych wojną handlową.

Dla inwestorów słabe dane to z jednej strony sygnał niepokoju, a z drugiej… Nadzieja na zmianę stanowiska Fed. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że podwyżki cen obecnie obejmują wyłącznie oczekiwania (cła), nie rzeczywistość. Pełny raport ISM przemysłu USA za marzec dostępny jest tutaj, a JOLTS tutaj. Co pokazały dane? Sprawdźmy.

Dane z USA

US S&P Manufacturing PMI – wynik końcowy za marzec: 50,2 (Szacunki: 49,9, Poprzednia: 49,8)

Raport o wolnych miejscach pracy w USA (JOLTS) – luty 2025: 7,568 mln (Prognoza: 7,6575 mln, W styczniu: 7,740 mln, zrewidowane w dół do 7,762 mln)

Raport ISM Manufacturing PMI (przemysł) za marzec: 49 (Prognoza: 49,5, W lutym: 50,3)

Ceny płacone: 69,4 (Prognoza: 64,6, w styczniu: 62,4)

Warunki na rynku pracy: 44,7 (Prognoza: 47,3, Poprzednia: 47,6)

Nowe zamówienia w przemyśle USA: 45,2 (Prognoza: 48,2, Poprzednia: 48,6)

Wydatki na inwestycje konstrukcyjne w USA (za luty): 0,7% (Prognoza: 0,3%, W styczniu: -0,2% skorygowane w dół do -0,5%)

Recesja w przemyśle? Komentarz ISM

Indeks Dostaw od Dostawców wskazał na dalsze spowolnienie realizacji dostaw (choć w nieco wolniejszym tempie), osiągając poziom 53,5%. To spadek o 1 p.p. względem 54,5% w lutym (indeks odwrócony). Z kolei indeks Zapasów wzrósł do 53,4%, co oznacza wzrost o 3,5 punktu procentowego w porównaniu z lutowym wynikiem 49,9%, powracając tym samym do ekspansji po 6 miesiącach spadku.

Z kolei Indeks Nowych Zamówień Eksportowych spadł do 49,6%, co oznacza obniżenie o 1,8 punktu procentowego w porównaniu z lutowym wynikiem 51,4%. Import nadal pozostawał w strefie ekspansji, ale tylko nieznacznie – osiągnął poziom 50,1%, co oznacza spadek o 2,5 punktu procentowego w stosunku do lutego (52,6%).

Fiore, główny ekonomista ISM komentował: „W marcu aktywność produkcyjna w USA ponownie znalazła się w strefie kontrakcji po marginalnym wzroście w lutym. Ekspansja w styczniu i lutym nastąpiła po 26 kolejnych miesiącach spadków. Popyt i produkcja osłabły, podczas gdy wskaźniki dotyczące podaży wzrosły, co jest negatywnym sygnałem dla wzrostu gospodarczego.

Wskaźniki Produkcji i Zatrudnienia także osłabły. Produkcja fabryczna skurczyła się w marcu, co wskazuje, że firmy dostosowują swoje plany produkcyjne w obliczu trudnych warunków gospodarczych. Indeks Zatrudnienia pogłębił spadek. Amerykańskie firmy nadal redukowały liczbę pracowników.

Indeksy dostaw od dostawców, zapasów, cen i importu wykazały wzrost, co w obecnych warunkach gospodarczych nie jest pozytywnym sygnałem. Firmy zwiększają zapasy w krótkoterminowej strategii unikania ceł, ale spodziewane jest ich zmniejszenie, gdy kwestie taryfowe zostaną rozwiązane.

Popyt i produkcja spadły, a firmy nadal redukowały zatrudnienie w obliczu niepewności rynkowej. Wzrost cen przyspieszył z powodu taryf, powodując opóźnienia w realizacji zamówień, spowolnienie dostaw od dostawców oraz wzrost zapasów.

Z sześciu największych branż produkcyjnych w USA, te 3 sektory nadal rosły w marcu:

  • Produkty naftowe i węglowe
  • Komputery i sprzęt elektroniczny
  • Sprzęt transportowy

Wzrost liczby rozwijających się sektorów był mniejszy niż w lutym, kiedy to 4 branże wykazywały ekspansję.

Komentarze firm przemysłowych z USA

Produkty chemiczne
„Złożone rynki odnotowały gwałtowny wzrost zakupów hurtowych w oczekiwaniu, że rok 2025 będzie nieco lepszy od 2024. W marcu jednak we wszystkich segmentach nastąpiło spowolnieni. Dominuje niepewność oraz gromadzenie zapasów na wypadek potencjalnego kryzysu.”

Sprzęt transportowy
„Dotkliwe niedobory nadal zakłócają ciągłość łańcucha dostaw. Ograniczenia eksportowe Chin dotyczące kluczowych minerałów, takich jak german, spowodowały poważne braki, a cały dostępny zapas na 2025 rok został już zakontraktowany — co, jak można było przewidzieć, przełożyło się na znaczny wzrost cen.

Cła obecnie mają niewielki wpływ na pozyskiwanie dostaw, jednak warunki zamówień stają się coraz bardziej rygorystyczne. To z powodu niepewności. Sektor lotniczy i obronny (A&D), który dotąd wykazywał się dużą odpornością, zaczyna odczuwać niepewność w średnio- i długoterminowym popycie ze względu na politykę rządową. Także działania odwetowe innych krajów wobec sprzedaży amerykańskiego sprzętu wojskowego.”

Komputery i sprzęt elektroniczny
„Klienci przyspieszają realizację zamówień z obawy przed utrzymującymi się taryfami i presją cenową.”

Produkty spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe
„Sprzedaż w Kanadzie zaczyna spowalniać bardziej niż zwykle, a obawy dotyczące bojkotu amerykańskich produktów przez Kanadyjczyków mogą się urzeczywistnić.”

Nie ma powodów do radości

Maszyny
„Kondycja biznesowa pogarsza się w szybkim tempie. Cła oraz niepewność gospodarcza utrudniają prowadzenie działalności.”

Metalowe wyroby gotowe
„Liczba nowych zamówień wzrosła i przekroczyła nasze oczekiwania. Podejrzewamy, że klienci starają się zgromadzić zapasy po obecnych cenach… Aby uprzedzić spodziewane wzrosty kosztów związane z taryfami i innymi kosztami. Przewidujemy jednak, że ten wzrost popytu będzie krótkotrwały.”

Sprzęt elektryczny, urządzenia AGD i komponenty
„Popyt pozostaje stabilny i zgodny z poziomem z ubiegłego roku. Nie widać oznak wzrostu zapotrzebowania. Taryfy i strategie ich łagodzenia to temat codziennych rozmów.”

Różne sektory produkcji
„Nowe taryfy znacząco wpływają na marże brutto. Kanadyjskie cła na amerykańskie towary mocno ograniczają zamówienia z tego kraju. Wyceny i sprzedaż do Europy również spadają ze względu na zagrożenie taryfami odwetowymi.”

Produkty naftowe i węglowe
„Globalna niestabilność gospodarcza zaczyna poważnie wpływać na naszą działalność w sektorze ropy i gazu. Poza zmianą administracji w USA, kluczowymi czynnikami są także sytuacja gospodarcza Chin, Indii i Europy. Według nas zmierzamy ku kolejnemu cyklicznemu spadkowi.”

Metale podstawowe
„Pesymistyczne nastroje rynkowe oraz skutki taryf i ich koszty zdominowały dyskusje w ostatnim miesiącu i prawdopodobnie pozostaną kluczowymi tematami, dopóki nie zostanie wytyczona jasna strategia na przyszłość. Główne obawy dotyczą tego, czy wzrost cen doprowadzi do trwałego spadku popytu.”

Niepokojące dane z rynku pracy (JOLTS)

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (U.S. Bureau of Labor Statistics) poinformowało, że liczba ofert pracy w lutym wyniosła 7,6 miliona i pozostała praktycznie bez zmian. W ciągu miesiąca liczba zatrudnień oraz całkowita liczba odejść z pracy utrzymały się odpowiednio na poziomie 5,4 miliona i 5,3 miliona. W ramach odejść liczba rezygnacji z pracy (3,2 miliona) oraz zwolnień i redukcji etatów (1,8 miliona) nie uległa znaczącym zmianom.

Liczba ofert pracy w lutym wyniosła 7,6 miliona. Pozostała niezmieniona w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ale w skali roku spadła o 877 tysięcy.

Wskaźnik liczby ofert pracy wyniósł 4,5% i nie wykazał większych zmian w skali miesiąca. Największy spadek liczby ofert pracy odnotowano w sektorze finansów i ubezpieczeń. Aż o 80 tysięcy.

W lutym liczba zatrudnień oraz wskaźnik zatrudnień pozostały na niezmienionym poziomie. Odpowiednio 5,4 miliona i 3,4%. W żadnej z branż nie odnotowano istotnych zmian w zakresie liczby nowo zatrudnionych.

W lutym wskaźnik rezygnacji z pracy oraz innych odejść zmniejszył się w przedsiębiorstwach zatrudniających od 1 do 9 pracowników. Z kolei wskaźnik zwolnień i redukcji etatów wzrósł. W przedsiębiorstwach zatrudniających 5 000 lub więcej pracowników wskaźniki wykazały niewielkie zmiany.

Liczba ofert pracy w styczniu została skorygowana w górę o 22 000 i wyniosła 7,8 miliona. Liczba zatrudnień została skorygowana w dół o 22 000 do 5,4 miliona. Natomiast suma odejść z pracy wzrosła o 20 000 do 5,3 miliona. W ramach odejść liczba rezygnacji została skorygowana w dół o 10 000 do 3,3 miliona. Liczba zwolnień i redukcji etatów wzrosła. Aż o 39 000 do 1,7 miliona.

Co dalej?

Strona internetowa Departamentu Skarbu przekazała, że Stany nałożyły nowe sankcje na sześć podmiotów i dwie osoby z Iranu, ZEA i Chin. Treasury aktualizuje listę podmiotów objętych sankcjami OFAC związanymi z Iranem. Departament Stanu USA poinformował też, że rosnące wojskowe działania zastraszające ze strony Chin jedynie zaostrzają napięcia. Oraz podważają pokój, oraz stabilność w regionie Cieśniny Tajwańskiej. Choć Wall Street 'próbuje się pozbierać’, na giełdach dominuje awersja do ryzyka, a inwestorzy boją się miksu wysokiej inflacji oraz słabnącego konsumenta. Tysiącom firm wzrosną koszty produkcji i importu towarów.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
1 komentarz
  1. JANUSZ napisał

    Dobre, wszechstronne i profesjonalne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.