Z ostatniej chwili: Tragiczne dane Filadelfia Fed z USA. Recesja i kryzys? Wall Street i Bitcoin reagują. Znamy decyzję EBC!

Dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych nie napawają optymizmem. Wciąż sugerują, że Fed stanie przed poważnym dylematem. Podczas gdy regionalny wskaźnik Filadelfia Fed nieoczekiwanie tąpnął do alarmowych poziomów, wnioski o zasiłek wypadły bardzo nisko. Wnioski? Gospodarka USA spowalnia, a wzrost wypłaszcza się. Jednocześnie EBC zdecydował o obniżce stóp o 25 pb.

Teraz w strefie euro główna stopa procentowa wynosi 2.4%. To efekt spowolnienia w przemyśle, zadyszki konsumentów i niskiej inflacji. Pełny raport Filadelfia Fed dostępny jest tutaj. Wall Street i Bitcoin próbują odrobić straty po wczorajszej wyprzedaży. Jak wypadły dane ze Stanów Zjednoczonych? Sprawdzamy.

Dane z USA

Indeks aktywności gospodarczej Fed z Filadelfii: -26,4 (Prognoza: 2,2; Poprzednio: 12,5)

Nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych: 215 tys. (Prognoza: 225 tys.; Poprzednio: 223 tys.; Zrewidowano: 224 tys.)

Kontynuowane wnioski o zasiłek: 1,885 mln (Prognoza: 1,87 mln; Poprzednio: 1,850 mln; Zrewidowano: 1,844 mln)

Pozwolenia na budowę: 1,482 mln (Prognoza: 1,45 mln; Poprzednio: 1,459 mln)

Pozwolenia na budowę m/m: 1,6% (Prognoza: -0,6%; Wcześniej: -1,0%)

Budowy rozpoczęte m/m (w %): -11,4% (Prognoza: -5,4%; Wcześniej: 11,2%; Zrewidowano: 9,8%)

Rozpoczęte Budowy: 1,324 mln (Prognoza: 1,42 mln; Poprzednio: 1,501 mln; Zrewidowano: 1,494 mln)

Europejski Bank Centralny: stopa procentowa 2.4% vs 2.4% prognoz i 2.65% poprzednio

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na chińskie rafinerie, kupujące irańską ropę. Trump poinformował, że odbył produktywne rozmowy z japońską delegacją ws. taryf. Znów podkreślił, że wszystkie kraje chcą negocjować umowy z USA, włączając w to Chiny. Skrytykował też Jerome’a Powella, szefa Fed wskazując, że ten dawno już powinien ciąć stopy procentowe w USA. Powiedział, że za dużo myśli i jest przez to spóźniony. Zapowiedział, że Stany wzbogacą się na taryfach celnych.

Fatalne dane z Filadelfia Fed

Aktywność przemysłowa spadła – wynika z odpowiedzi firm biorących udział w kwietniowym badaniu nastrojów w przemyśle. Wskaźniki aktywności, nowych zamówień i wysyłek tąpnęły. Wskaźnik zatrudnienia osiągnął wartość bliską zeru, co sugeruje stabilne warunki zatrudnienia. Wszytkie wskaźniki cen nadal wskazują na ogólny wzrost cen. Te dotyczące przyszłej aktywności wciąż sugerują stonowane oczekiwania dotyczące wzrostu w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

Pogorszenie bieżących wskaźników

Wskaźnik ogólnej aktywności spadł w kwietniu o 39 punktów, osiągając poziom -26,4 – najniższy od kwietnia 2023 roku. Spadek ogólnej aktywności zgłosiło aż 39% firm, wzrost 13%, a brak zmian 41%. Benchmark dla nowych zamówień również gwałtownie spadł – z 8,7 w marcu do -34,2 w kwietniu. To najniższy odczyt od kwietnia 2020 roku. Wskaźnik wysyłek obniżył się o 11 punktów i wyniósł -9,1.

Firmy wskazały na stabilny poziom zatrudnienia – wskaźnik zatrudnienia spadł o 20 punktów do poziomu 0,2 w kwietniu. Większość firm (84%) nie zgłosiła zmian w zatrudnieniu, a niewielkie, niemal identyczne odsetki (po 6%) odnotowały wzrosty lub spadki. Wskaźnik średniego tygodnia pracy gwałtownie spadł – z 8,7 do -12,7.

Wskaźnik cen płaconych wzrósł z 48,3 do 51 – najwyższego poziomu od lipca 2022 roku. Wzrost cen surowców zgłosiło prawie 54% firm, spadki 3%, a brak zmian 36%. Wskaźnik cen uzyskiwanych przez firmy wzrósł o 1 punkt do 30,7. Prawie 31% firm zgłosiło wzrost cen swoich produktów, żadna firma nie zgłosiła spadku, a 64% nie odnotowało zmian.

Około 38% firm zgłosiło wzrost kosztów wynagrodzeń i świadczeń w ciągu ostatnich trzech miesięcy, 59% nie odnotowało zmian, a 3% wskazało spadki. Ponad połowa firm (53%) nie dokonała zmian w planach dotyczących wynagrodzeń na 2025 rok od początku roku, 41% planuje podwyżki, a 6% – obniżki.

Firmy nadal spodziewają się wzrostu kosztów w większości kategorii wydatków w 2025 roku. Oczekiwany wzrost płac wynosi średnio od 3 do 4%, co nie zmieniło się od stycznia. Ponadto oczekiwany przez firmy wzrost kosztów surowców i dóbr pośrednich również wzrósł względem stycznia.

Wzrost spowalnia

Wskaźnik przyszłej, oczekiwanej aktywności wzrósł w kwietniu o 1 punkt, osiągając 6,9, po spadku o 22 punkty w marcu (zob. Wykres 1). Prawie 36% firm oczekuje wzrostu aktywności w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ale 29% spodziewa się spadku. Około 25% nie oczekuje zmian. Wskaźnik przyszłych nowych zamówień wzrósł o 4 punkty do 6,6, a wysyłek spadł o 6 punktów do 5,0 – najniższego poziomu od czerwca 2024. Firmy przewidują generalnie stabilne zatrudnienie w nadchodzących miesiącach: wskaźnik przyszłego zatrudnienia spadł o 18 punktów do -0,6 – najniższego poziomu od lutego 2016.

Firmy były niemal równo podzielone w ocenie przyszłych zmian zatrudnienia (22% oczekuje wzrostu, 22% spadku), a około połowa nie przewiduje żadnych zmian. Wskaźnik przyszłych wydatków kapitałowych spadł o 11 punktów do poziomu 2,0. Prawie trzy czwarte firm nie przewiduje zmian w inwestycjach kapitałowych.

Odpowiedzi na kwietniowe badanie nastrojów w przemyśle wskazują na spadek aktywności przemysłowej w regionie. Wskaźniki bieżącej aktywności, nowych zamówień i wysyłek wyraźnie spadły i przyjęły wartości ujemne. Firmy zgłosiły ogólnie stabilne zatrudnienie, a wskaźniki cen pozostały na podwyższonym poziomie. Główne wskaźniki dotyczące przyszłej aktywności pozostały niemal bez zmian i nadal sugerują ostrożne oczekiwania co do wzrostu w nadchodzących sześciu miesiącach.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.