Z ostatniej chwili: Są dane o sprzedaży detalicznej i produkcji w USA. Wall Street i Bitcoin wracają do spadków? 'Cisza przed burzą’
Dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej znalazły się dziś w centrum uwagi wszystkich inwestorów. Oba odczyty okazały się przeważnie zgodne z prognozami. Bynajmniej nie wypadły 'recesyjnie’. Wzrost sprzedaży detalicznej w marcu był dość solidny. Dlaczego rynek nie przyjął mocniejszych danych z euforią? Teoretycznie powinni obniżyć obawy o recesję. Jednak sprawa ma też 'drugie dno’.
Odczyty stawiają znak zapytania nad obniżkami stóp Fed przed początkiem lata. Po raportach nieznacznie zyskał dolar, a indeksy giełdowe, podobnie jak Bitcoin ponownie spadają. Pod presją znajduje się dziś sektor technologiczny, który reaguje na ograniczenia Nvidia i eskalację wojny celnej. Oto jak wypadły dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Dane o sprzedaży detalicznej dostępne są tutaj.
Dane z USA za marzec
Sprzedaż detaliczna w USA (m/m): 1,4% (Oczekiwana: 1,4%, Poprzednio: 0,2%)
Sprzedaż detaliczna w USA r/r: 4,6% (Poprzednio: 3,1%)
Bazowa sprzedaż detaliczna w USA (m/m): 0,5% (Oczekiwana: 0,4%, Poprzednio: 0,3%, Zrewidowana do 0,7%)
Produkcja przemysłowa w USA (m/m): -0,3% (Prognoza: -0,2%, Poprzednio: 0,7%, Zrewidowano: 0,8%)
Wykorzystanie mocy produkcyjnych w USA: 77,8% (Prognoza: 77,9%, Poprzednio: 78,2%)
Produkcja przemysłowa sektora wytwórczego w USA (m/m): 0,3% (Prognoza: 0,2%, Poprzednio: 0,9%)
Wstępne szacunki sprzedaży detalicznej i usług gastronomicznych w USA za marzec 2025 roku, skorygowane sezonowo oraz z uwzględnieniem różnic wynikających z dni świątecznych i handlowych wskazały na 734,9 miliarda dolarów. To dało wzrost o 1,4% m/m i blisko 4,6% wzrost roczny.
Łączna sprzedaż w okresie od stycznia do marca 2025 roku była o 4,1% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sprzedaż w salonach samochodowych i u dealerów części samochodowych wzrosła o 8,8% r/r. Bardzo solidna wypadł odczyt e-commerce. Sprzedaż w handlu internetowym wzrosła o 4,8% r/r względem marca 2024.

Produkcja przemysłowa bez niespodzianek
Produkcja przemysłowa (IP) spadła w marcu o 0,3%, jednak w całym pierwszym kwartale wzrosła w ujęciu rocznym o 5,5%. Spadek był głównie wynikiem obniżenia się indeksu dla sektora użyteczności publicznej o 5,8%. To związane było z wyższymi niż zwykle temperaturami w marcu. Dla porównania, indeksy dla przemysłu wytwórczego oraz górnictwa wzrosły odpowiednio o 0,3% i 0,6%.
Całkowita produkcja przemysłowa w USA, w marcu osiągnęła 103,9% średniego poziomu z 2017 roku, plasując ją o 1,3% wyżej r/r. Jednocześnie jednak wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło do poziomu 77,8%, czyli o 1,8 punktu procentowego poniżej długoterminowej średniej z lat 1972–2024.
