Z ostatniej chwili: Limit zadłużenia USA zostanie podniesony! Bitcoin rośnie

Biały Dom i republikańscy negocjatorzy osiągnęli dziś w nocy czasu polskiego wstępne porozumienie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia USA. Niewypłacalność, groziła wstrząsem gospodarki, czekano do ostatniej chwili ale ostatecznie prawdopodobnie Stany unikną czarnego scenariusza. Prezydent Stanów Zjednoczonych, reprezentujący Demokratów Joe Biden i Republikanin, przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy przypieczętowali wstępne porozumienie. Rozmowa telefoniczna trwała niemal 90 minut. Teraz politycy muszą doprowadzić do ostatecznego przyjęcia ram prawnych. Temat długu Stanów Zjednoczonych był w ostatnich tygodniach jednym z głównych tematów na rynkach finansowych.

Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia obniży wydatki o 0,2% PKB czyli około 50 miliardów dolarów. Pułap zadłużenia został podniesiony o rekordotwe 4 biliony dolarów, do 2025 roku (po wyborach w 2024 roku). W Kongresie pojawiają się głosy, że cięcia wydatków są zbyt niskie a umowa została podpisana 'na siłę’ z uwagi na realne ryzyko bankructwa.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, Kevin McCarthy powiedział jednak, że umowa oznacza historyczne redukcje wydatków. Docelowo zostanie przekazana do głosowania w środę. Prezydent Joe Biden powiedział, że stanowi kompromis. Zatem nie wszyscy otrzymają to, na co liczyli. Rynki mają jednak to, czego chciały. Kolejny 'black swan event’ odpłynął. Bitcoin i ryzykowne aktywa pozytywnie zareagowały na doniesienia o podniesieniu limitu zadłużenia. Także reakcja rynku akcji po otwarciu rynku we wtorek może być bardzo pozytywna. Jutro handel na Wall Street nie odbędzie się, z uwagi na święto.

Przesunięcie limitu zadłużenia o 4 bln USD oznaczać będzie pułap na poziomie ok. 35,5 bln dolarów! Dług USA rośnie wykładniczo. Źródło: Bloomberg
https://twitter.com/MitchellHODL/status/1662621587034497024

Może Cię zainteresuje:

Komentarze