
Z ostatniej chwili: Euforia na amerykańskiej giełdzie, Bitcoin zyskuje. Zaskakujące wieści z Iranu i mocny raport CB. Fed wejdzie do akcji!
Inwestorzy po obu stronach Atlantyku kupują dziś akcje i ryzykowne aktywa na fali danych z USA oraz dwóch wiadomości, które poprawiły sentymenty. Po pierwsze, Iran przekazał Reutersowi, że rozważy wdrożenie ograniczeń we własnym programie nuklearnym. Rynek widzi w tym nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie i niewejście USA do wojny. Poza tym Christopher Waller z Fed zasygnalizował, że stopy w USA spaść mogą już w czerwcu, a ryzyko podwyżek cen jest bardzo ograniczone. Oto jak wypadły dane. Więcej o wskaźnikach Conference Board możemy przeczytać tutaj.
Dane z USA
Zestaw wskaźników wyprzedzających wg. Conference Board za maj spadł o -0.1% miesięcznie, czyli zgodnie z prognozą. Znacznie mniej, niż -1% poprzednio (zrewidowane w dół do -1,4%).
Regionalny indeks aktywności gospodarczej z regionu Filadelfii (Philly Fed) spadł o -4 wobec -1.5 oczekiwań i -4.5 w poprzednim miesiącu.
LEI znowu spada
Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (LEI) dla Stanów Zjednoczonych, publikowany przez Conference Board, spadł w maju 2025. Jednak tym razem tylko nieznacznie. Główną siłą napędową była poprawa notowań giełdowych po kwietniowym załamaniu… Ale to nie wystarczyło, by zrównoważyć słabą kondycję pozostałych składników indeksu.
Jak tłumaczy Justyna Zabinska-La Monica z Conference Board, do spadku przyczynił się przede wszystkim rosnący pesymizm konsumentów. Poza tym słabe dane o nowych zamówieniach w przemyśle, drugi z rzędu miesiąc wzrostu liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Oraz spadek liczby wydawanych pozwoleń na budowę domów.
Co ważne, po silnej rewizji w dół za kwiecień i spadku w maju, sześciomiesięczna stopa wzrostu LEI stała się jeszcze bardziej ujemna. To uruchomiło tzw. „sygnał recesyjny” – formalny alert oparty na kryteriach długości, głębokości i rozprzestrzenienia spadków (tzw. zasada 3D).
Mimo aktywowania tego sygnału Conference Board nie prognozuje pełnoskalowej recesji w 2025 roku. Oczekiwane jest jednak istotne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego … Z realnym PKB rosnącym o zaledwie 1,6% w 2025, czyli znacznie wolniej niż w 2024. Co więcej, potencjalne skutki polityki celnej (m.in. zapowiadane przez Donalda Trumpa) mogą dodatkowo ciążyć na wzroście w 2026.
Mocny odczyt CEI
Wskaźnik bieżący (CEI), który lepiej odwzorowuje aktualny stan gospodarki, wzrósł w maju o 0,1%, po 0,2% wzroście w kwietniu. Co ciekawe, w ujęciu sześciomiesięcznym CEI przyspieszył – rosnąc o 1,3% między listopadem 2024 a majem 2025, czyli ponad dwa razy szybciej niż w poprzednim półroczu.
Największym obciążeniem CEI w maju była słabość produkcji przemysłowej – jedyny jego komponent, który spadł. Pozostałe trzy: zatrudnienie, dochód osobisty (po odjęciu transferów), oraz sprzedaż przemysłowo-handlowa, miały pozytywny wkład.
Wskaźnik LAG w górę
Indeks opóźniony (LAG), odzwierciedlający dane historyczne i będący często sygnałem „potwierdzającym” wcześniejsze trendy, wzrósł w maju o 0,4% i zyskał 0,8% w ujęciu półrocznym (w porównaniu do wcześniejszego spadku o 0,3%).
Choć gospodarka USA wciąż pokazuje oznaki odporności, tempo wzrostu wyraźnie słabnie, a rynek pracy i sektor nieruchomości zaczynają sygnalizować napięcia. Wskaźnik LEI, który tradycyjnie wyprzedza punkt zwrotny w cyklu gospodarczym o około 7 miesięcy, wyraźnie ostrzega – nie tyle przed recesją, co przed wyraźnym schłodzeniem aktywności gospodarczej.
Z kolei indeks bieżący CEI pokazuje, że jeszcze nie jesteśmy w kryzysie – ale wszystkie światła ostrzegawcze już migają.