Wyniki Nvidia wstrząsnęły Wall Street. Czy zaprowadzi Nasdaq na nowe szczyty?

Amerykański rynek akcji od wielu tygodni oczekiwał raportu finansowego Nvidia, spółki która w tym roku dołączyła do elitarnego grona firm, wycenianych na ponad 1 bilion dolarów. Kolejny raport z rzędu wyniki finansowe okazały się rewelacyjne, do tego stopnia, że mogą przyprawić analityków o ból głowy. Dlaczego więc akcje w handlu po sesji w USA notują spadki? Przyczyn tego może być kilka i postaramy się je wymienić poniżej. Rzadko zdarza się, że jedna z najlepiej pokrywanych przez analityków firm świata przedstawia wyniki, które w skali 20 lub 30% przewyższają oczekiwania. Czy to wystarczy, by wznieść Nasdaq na nowe, historyczne szczyty?

Raport finansowy spółki za III kwartał roku wypadł tak dobrze, że aż trudno uwierzyć w skalę, w jakiej wyniki różnią się od oczekiwań – zarówno samej spółki jak i analityków.
Wyniki Nvidia wypadły znacznie powyżej prognoz. Przychody z gamingu wzrosły o 15% k/k, przychody z centrów danych o 41% w ujeciu k/k. Przy jednoczesnym wzroście marży brutto o blisko 5%. Źrodło: X

’Powiedz mi coś, czego nie wiem’

Ponieważ dane liczbowe prawdopodobnie będą przedstawiane przez niezliczone ilości serwisów, postanowiliśmy podzielić się bardziej 'oryginalnymi’ wnioskami odnośnie raportu Nvidia.

  • Akcje tracą blisko 1% po handlu na Wall Street i z jednej strony wydaje się, że powodem tej sytuacji może być ostrzeżenie dotyczące niższej sprzedaży chipów na rynek chiński w IV kwartale 2023 roku. Z jednej strony jest to informacja zaskakująca ponieważ rynki w ostatnim czasie marginalizowały tą kwestię, a z drugiej strony chińskie portale finansowe informowały, że sprzedaż chipów AI od Nvidia będzie niezakłócenie trwać i to… W zgodzie z amerykańskim prawem eksportowym. Wall Street miało nadzieję, że firma znalazła 'lukę’? Wydaje się jednak, że z racji iż chodzi o technologie strategiczną dla obu mocarstw, amerykańscy regulatprzy molgi być w tej kwestii bardziej uczuleni, niż chciałby tego rynek. Ale przecież firma przekazała, że zrównoważy słabsze Chiny rosnącym popytem w innych regionach… Więc?
  • Stara zasada o której mówił wielokrotnie Howard Marks to sposób działania rynku, który działa tak, jakby mówił do inwestorów 'powiedz mi coś, czego nie wiem’. Czy dla Wall Street niesamowity raport Nvidia ( po dwóch takich poprzednio) jest zaskoczeniem? Nominalnie (liczbowo) pewnie tak ale w skali psychologicznej… Nikogo już chyba nie dziwi, że firma konsekwentnie bije oczekiwania. A to nie wydaje się sygnałem pozytywnym. Raczej negatywnym, bo oznacza że skoro sprawy idą tak dobrze – zostaje coraz mniej miejsca na optymizm, za to sporo na odwrócenie tej tendencji. Z drugiej strony jednak tempo, w jakim rozwija się firma jest imponujące. Niesamowita dynamika wzrostowa w segmencie danych (AI), który w ciągu roku stał się główną bazą przychodów firmy konsekwentnie bije oczekiwania nawet największych optymistów.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze