Wieczny biznes na giełdzie. Również na New Connect.

Mówi się, że na świecie są pewne dwie rzeczy: śmierć i podatki. Ściąganie podatków jest zwykle rolą rządu. Z kolei obsługa i organizacja pogrzebów jest z reguły zdominowana przez prywatne firmy. Niektóre z nich osiągnęły poza granicami bardzo duży rozmiar. Wieczny biznes ma się w wielu krajach bardzo dobrze. Nie ma co się dziwić. Popyt na te usługi będzie zawsze. To, co powinno wyróżniać dobrą firmę działającą w branży pogrzebowej to profesjonalizm i przystępne ceny. 

To, co cechuje ten rynek to bardzo duże rozdrobnienie. Nie ma co się dziwić. Bariery wejścia na rynek są bardzo małe. To, czego potrzeba na początek to kilku ludzi, niewielki kapitał i karawan. Z tego powodu największe firmy działające na tym rynku niezbyt często posiadają więcej niż kilkanaście udziałów w rynku. W dzisiejszym artykule pokrótce opiszę kilka wybranych spółek działających w tej branży.

Service Corporation International

Jest to największa spółka na rynku pogrzebowym w Stanach Zjednoczonych. Działają także na rynku kanadyjskim. W 2022 roku firma wygenerowała przychody na poziomie 4,1 mld$. Co więcej, ma 14 mld$ “zarezerwowane”. Kwota zarezerwowana to płatności od przyszłych klientów, którzy płacą za swój pogrzeb (albo kogoś z rodziny) z wyprzedzeniem.

Wieczny biznes w USA - podsumwanie działalności firmy SCI. Widać, że ma około 15% udziałów w rynku i zatrudnia 25 tys. osób
Źródło: SCI

Firma generuje ogromne ilości gotówki, którą przeznacza na dalszą konsolidację, wypłatę dywidendy i skupy akcji. Dzięki temu wśród akcjonariuszy spółki najprawdopodobniej znajdą się też tacy, którzy inwestują w oparciu o strategię “dividend growth”.

Na wykresie widać, że spółka od 2004 do 2022 przeznaczyła na skup akcji i wypłatę dywidendy łacznie 6 mld$
Źródło: SCI

InvoCare Limited

Jest to spółka działająca w branży pogrzebowej w Australii, Nowej Zelandii oraz Singapurze. Firma jest wyceniana na około 1,8 mld AUD (ok. 4,9 mld zł). Przychody firmy w 2022 roku wyniosły około 589 mln AUD. Firma zajmuje się zarówno organizowaniem pogrzebów ludzi czy ostatnich pożegnań. Co ciekawe inna odnoga firmy zajmuje się organizowaniem kremowania zwierząt. Jednak ta odnoga odpowiada za zaledwie 4% przychodów firmy.

Podsumowanie wyników autralijskiej spółki z branży pogrzebowej. Firma przeprowadziła 49 tys. pogrzebów w 2022 roku. Większość w Australi (40 tys.) Najmniej w Singapurze (2 tys.)
Źródło: InvoCare

InvoCare przeznacza większość zysku na wypłatę dywidendy. Nie ma co się dziwić, ten rodzaj biznesu nie wymaga dużych nakładów kapitałowych. W efekcie nadwyżka gotówki najczęściej idzie na ekspansję geograficzną, przejęcia konkurentów i wypłatę dywidendy.

Fu Shou Yuan International Group Limited

Firma działa na rynku pogrzebowym w Chinach. Jest wyceniana na około 16 mld RMB (9 mld zł). Zajmuje się organizowaniem kremacji, pogrzebów, zarządzania cmentarzami i innymi usługami związanymi z pochówkiem. W 2022 roku firma wygenerowała ponad 2 mld RMB przychodów. Najważniejszy dla spółki jest rynek w Szanghaju, który odpowiada za około 1 mld RMB przychodów.

Obrazek przedstawia przychody chińskiej firmy. W 2022 roku wyniosły one 2,17 mld RMB
Źródło: Fu Shou Yan

Wieczny biznes na New Connect

Na New Connect za pomocą odwrotnego przejęcia spółki Merit trafiła spółka Klepsydra. Firma Klepsydra działa na polskim rynku pogrzebowym. Firma chce mieć status spółki dywidendowej. Zamierza wypłacać około 20% zysku netto w formie dywidendy. Spółka jest dochodowa. Zamierza zebrać około 30 mln zł na konsolidację polskiego rynku usług pogrzebowych. W 2022 roku spółki wchodzące w skład grupy Klepsydra przeprowadziły 1966 pochówków i 8554 kremacji. Przychody w 2022 roku wyniosły 29,6 mln zł, natomiast zysk netto 5,1 mln zł.

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto wcześniej porozmawiać z przedstawicielami spółki i dokonać wyceny firmy. Nawet najlepsze perspektywy stojące przed spółką na nic się nie zdadzą jeśli firma będzie wyceniana za drogo.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze