Dolar miażdży konkurencję – najlepszy wynik od niemal dekady. Gdzie reszta walut?
Kończący się 2024 rok był wyjątkowy pozytywny dla dolara amerykańskiego. USD jest na dobrej drodze, by zamknąć go z najlepszym wynikiem od 2015 roku. Wszystko dzięki mocnej gospodarce, ostrożnym decyzjom Rezerwy Federalnej i ambitnym planom prezydenta-elekta Donalda Trumpa – twierdzą dziennikarze Cryptopolitan.
Dolar amerykański triumfuje: notuje najlepszy wynik od 2015 roku
Bloomberg Dollar Spot Index, który mierzy siłę dolara wobec innych walut, w tym roku wzrósł o ponad 7%. W grudniu waluta osiągnęła dwuletnie maksimum. I to mimo tego, że Fed zdecydował się na niewielką obniżkę stóp procentowych.
Podczas gdy dolar bije rekordy, inne waluty mają się znacznie gorzej. Jen japoński, korona norweska i dolar nowozelandzki. Te kończącym się roku straciły na wartości ponad 10% wobec dolara. Euro również notuje spadki – poszło w dół o 5,5% i jest teraz wyceniane na zaledwie 1,04 dolara. Co więcej, analitycy przewidują, że w przyszłym roku euro może zrównać się z USD.
Dlaczego USD ostatnio aż tak rośnie w siłę?
Istnieje kilka powodów, dla których dolar umacnia swoją pozycję – wskazuje Cryptopolitan. Po pierwsze, amerykańska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej niż inne. Po drugie, inwestorzy coraz chętniej lokują swoje środki w amerykańskich aktywach. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych również wzrosła – 10-letnie obligacje osiągnęły poziom 4,641%. Fakt ten przyciąga duży globalny kapitał.
Donald Trump również odgrywa dużą rolę w sukcesie dolara. Jego plany dotyczące taryf, deregulacji i cięć podatkowych wzbudzają entuzjazm. Ekonomiści podkreślają, że jego polityka jest jednocześnie prorozwojowa i inflacyjna, co jeszcze bardziej wspiera amerykańską walutę.
Wpływ USD na szeroki rynek
Silny dolar odbija się szerokim echem także na innych finansowych salonach. Wpływa nie tylko na waluty, ale także na surowce i rynek krypto. Złoto zanotowało roczny wzrost o 27%. Bitcoin, największa kryptowaluta, jest kolejnym beneficjentem. Obecnie wyceniany na 94 000 dolarów, utrzymuje swoją siłę po epickim rajdzie. Wcześniej największa kryptowaluta zaliczyła swój cenowy rekord – 108 364 dolarów.
s2u7yz