Bloomberg: Najgorsze za nami, 5 ważnych obserwacji z Wall Street. 'Żegnaj recesjo’ ?

Prognozy Wall Street mówią o końcu sezonowego spadku zysków w przyszłym, IV kwartale roku. Według prognoz analityków Bloomberg Intelligence największy spadek marż był prawdopodobny w drugim kwartale. Ktory właśnie się skonczył. Obecnie wielu analityków podniosło prognozy EPS dla spółek z indeksu S&P 500 na przyszły 2024 rok. Stwarzając tym samym sporo miejsca do ewentualnej, przykrej niespodzianki. Według Bloomberga ożywienie może być trwalsze ponieważ optymizm (dość szybko) także stopniowo wraca do zarządów firm. Dane nadal pokazują odporną gospodarkę, która może wspierać dalszy wzrost. Wraz ze zbliżającym się końcem sezonu zysków spółek w Ameryce, wniosek jest jasny. Analitycy z największych firm Wall Street, od JPMorgan Chase po Bank of America cofnęli swoje ostrzeżenia o spowolnieniu gospodarczym.

Szacunki przyszłych zysków wydane przez firmy jak Pepsico czy Coca-Cola Co. sugerują, że amerykańscy konsumenci niezmiennie są skłonni do wydatków. Wyzwania i zagrożenia pozostają, ale dla szerokiego grona firm najgorszy finansowy ból prawdopodobnie się skończył. Presja inflacyjna niszcząca marże ustępuje. Zła wiadomość to fakt, że spółki z indeksu S&P 500 są na dobrej drodze do odnotowania trzeciego z rzędu kwartału niższych zysków, przy czym zyski na akcję spadły o 7% po tym. Do teraz ponad 80% członków indeksu złożyło raporty. Prognozuje się, że wzrost zysków (z wyłączeniem sektora energetycznego), powróci w bieżącym III kw wg. danych Bloomberg Intelligence. Rezerwa Federalna nie przewiduje, że jej agresywne zacieśnianie doprowadzi gospodarkę do recesji.

Pesymizm zmienił się w optymizm

„Rzeczywiście możemy uniknąć recesji w nadchodzących kwartałach, a największy ból związany z zyskami przedsiębiorstw jest prawdopodobnie za nami. O ile inflacja będzie nadal spadać, a Fed nie zaskoczy zaostrzeniem polityki (…) Firmy radzą sobie w środowisku wysokich stóp procentowych i silnego wzrostu płac lepiej niż się obawiano. To przeciwdziała obawom o spowolnienie gospodarki (…)” – powiedział Bloombergowi dyrektor generalny The Wealth Consulting Group. S&P500 – podstawowy indeks amerykańskich akcji w 2023 r. wzrósł o 17%, od połowy lipca zyskał zaledwie o 1%. W tym czasie Nasdaq zdążył wymazać częśc wzrostów. Udany sezon wyników nie zrobił wrażenia na Wall Street?

5 lekcji z II kw. wg. Bloomberga

  • Dobre wyniki ale rynek odebrał je bez euforii. Spółki z indeksu S&P 500, które przekroczyły prognozy dotyczące zarówno zysku na akcję, jak i sprzedaży, osiągnęły lepsze wyniki niż S&P 500 średnio o 1% w ciągu dnia od publikacji – poniżej normy z ostatnich sześciu lat,. Te, które wypadły słabo, osiągnęły wyniki gorsze od szerszego rynku o 1,7%, najmniej od poprzedniego kwartału. Arista Networks oraz Align Technology, Inc. odnotowały największy wzrost. Z kolei DXC Technology i Generac zostały potraktowane bardzo surowo przez rynek.
  • AI i spadek zapasów – najważniejsze aspekty. Według wywiadu Bloomberga z szefową strategii kapitałowej w RBC Capital, wzmianki o inflacji, łańcuchach dostaw i pracy szybko tracą na znaczeniu jako kluczowe aspekty w raportach firm. Presja cenowa jest umiarkowana zatem komentarze na temat recesji i zwolnień wydają się osiągać szczyt wpływu na nastroje. Głównymi tematami, które się pojawiły niedawno są sztuczna inteligencja i pozbywanie się zapasów. Oba osiągnęły nowe szczyty.
  • Presja na marże spada, szacunki rosną. Marże operacyjne, kluczowy wskaźnik rentowności i ma bogatą historię jako sygnał kierunku rynku akcji. Marże operacyjne spadły w IV kw. 2022 r. po tym, jak firmy zostały ściśnięte przez duże zapasy, zawirowania w łańcuchu dostaw i rosnące koszty. Jednak po cięciu kosztów, w drugiej połowie 2023 r. prognozowana jest znaczna poprawa marż w sektorach technologii i komunikacji. Oczekuje się, że sektory 'consumer discretionaries’ i 'healthcare’ będą się zmagać.
  • Firmy reinwestują kapitał. Amerykańskie spółki wycofują się z wykupu akcji własnych i przeznaczają gotówkę na rozwój swojej działalności, zamiast oddawać pieniądze akcjonariuszom. Według danych Bank of America Corp., średnia spółka zwiększyła nakłady inwestycyjne o 15% w ostatnim kwartale, a trzy czwarte z nich ogłosiło programy, które przekroczyły szacunki analityków w lipcu. Firmy zwiększają wydatki na fabryki, sprzęt i inne dobra inwestycyjne, ponieważ są coraz bardziej pewne swoich perspektyw finansowych i gospodarki.
  • Recesja zysków zbliża się do końca? Analitycy podnoszą prognozy zysków na nadchodzący rok szybciej niż je obniżają. To spowodowało, że wskaźnik znany jako dynamika rewizji zysków dla S&P 500 – który mierzy kierunek netto takich ruchów – wzrósł najbardziej od maja, według BI. Na poziomie sektorowym, dwie kluczowe grupy znane ze swoich powiązań z kondycją gospodarki – przemysłowa i uznaniowa – prowadzą do pozytywnych korekt w górę, podczas gdy energia, materiały i zszywki pozostają ujemne.

Może Cię zainteresuje

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.