Trump wstrzymał rozmowy ws. pakietów stymulacyjnych | Korelacji BTC z giełdą ciąg dalszy

Prezydent Trump polecił dziś swojej administracji i przywódcom republikańskim przerwanie rozmów z Demokratami w sprawie ustawy o pomocy anty-covidowej dla Amerykanów do czasu powszechnych wyborów prezydenckich, które odbędą się 3 listopada.

Szybka reakcja rynków

Zaraz po tym ogłoszeniu, notowania największych indeksów giełdowych spadły o prawie 600 punktów z dziennego maksimum. Kapitalizacja rynkowa kryptowalut również spadła w niemal identyczny sposób, tracąc prawie 7 miliardów dolarów w ciągu dwóch godzin. Sam bitcoin spadł o 200 dolarów.

Oto, jak w chwili obecnej wygląda sytuacja na S&P 500:

S&P500, wykres 30 min

Zdecydowana zmiana optyki czy coś więcej?

Trump zdecydował się na wstrzymanie rozmów trzy dni po tym, jak pisał o wsparciu pakietów z Walter Reed Medical Center, gdzie leczy się z powodu zakażenia COVID-19:

Jeszcze wczoraj, gdy projekt nowej ustawy odnośnie stymulacji zdawał się być w zasięgu ręki, giełda rosła. Tylko podczas poniedziałkowej sesji, Dow zyskał 466 punktów. Teraz jednak to już nieważne. Chociaż ani rynki kryptowalut w ogóle, ani sam bitcoin nie odnotowały wczoraj zauważalnego wzrostu, dziś odnotowały gwałtowny – choć stosunkowo niewielki – spadek.

Analityk finansowy Mati Greenspan napisał w swoim biuletynie Quantum Economics:

„Na długoterminowych wykresach bitcoin zawsze był w pewnym stopniu powiązany z rynkami akcji, zachowując się tak, jak można by oczekiwać od aktywów wysokiego ryzyka, szczególnie luźno reagując na dodanie lub usunięcie bodźca z banków centralnych. Jak widzimy, razem ze zwiększonym udziałem inwestorów instytucjonalnych, związek ten staje się coraz bardziej widoczny również na wykresach krótkoterminowych”.

trump pakiety stymulacyjne covid btc usd wykres
wykres BTC USD (1H); źródło: tutaj

Dalsze losy stymulacji amerykańskiej gospodarki ws. Covid-19

Jeśli chodzi o same pakiety stymulacyjne, początek dnia wyglądał dobrze. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ostrzegł, że amerykańskie gospodarstwa domowe i firmy potrzebują energicznego bodźca, aby odeprzeć słabnącą gospodarkę, gdy Stany Zjednoczone walczą o wyjście zwycięską ręką z pandemii koronawirusa:

„Zbyt małe wsparcie doprowadziłoby do słabego ożywienia, stwarzając niepotrzebne trudności” – powiedział ekonomistom prezes Powell.

Ale administracja Trumpa i Demokraci w Kongresie zaczęli się kłócić co do zakresu potrzebnych wydatków. Demokraci w Izbie Reprezentantów zgromadzili się, aby w zeszłym tygodniu przyjąć pakiet wydatków w wysokości 2,2 biliona dolarów, po obniżeniu o 1,3 biliona dolarów od czasu poprzedniej propozycji. Sekretarz skarbu Steve Mnuchin, który negocjował umowę z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, zaproponował 1,6 biliona dolarów.

Co tym samym chce osiągnąć prezydent Trump…?

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.