TikTok w listopadzie zamknie całą gałąź biznesu. Dane będą „usunięte”

Spółka ByteDance Ltd., właściciel wszem znanego portalu TikTok, poinformowała, że zamyka odnogę tegoż. Chodzi o TikTok Music. Podmiot ten zakończy działalność i zniknie z rynku 28. listopada. Dane klientów mają doczekać się likwidacji – przynajmniej oficjalnie,

TIkTok Music to usługa streamingowa, wedle podobnego modelu co Spofity czy Apple Music. Pierwotnie założono ją w 2019 roku, pod nazwą Resso. Miała być próbą wyzyskania ogromnej popularności eponimicznego portalu w celu konkurencji z tymi ostatnimi.

TikTok na muzycznej fali

I w istocie, była ona jedną z największych platform muzycznego streamingu. Ale ewidentnie coś nie wyszło. Bez dostępu do wewnętrznych danych nie wiadomo, dlaczego konkretnie model biznesowy się nie sprawdził. Można jednak spekulować – a powodów do tegoż nie brakuje.

Przykładowo, nie będzie niezasadnym pytanie, czy ogromna popularność TikTok’a pośród dzieci i młodzieży faktycznie musiała się przełożyć na grono klientów chętnych płacić za muzykę na platformach streamingowych? Właśnie w tej grupie bowiem popularne jest raczej znajdowanie treści muzycznych za darmo – co nie nastręcza też żadnych trudności.

Zamiast promowania TikTok Music portal ma się skupić na rozwijaniu funkcji „Add To Music App”. Ta z kolei będzie odsyłać właśnie do platform streamingowych, z którymi TikTok poprzednio chciał rywalizować. Można więc podejrzewać, czy nie doszło do jakiegoś porozumienia pomiędzy konkurentami i polubownego podziału zysków.

Informacja to władza – a tej za darmo nikt nie odda…

Odrębną sprawą jest kwestia danych. Ogłoszono, że niedługo już byli klienci nie mają się czego obawiać, i dane będą „usunięte”. Chodzi tu jednak o TikTok – portal notorycznie oskarżany o zasysanie olbrzymich ilości danych. Co więcej, nader prawdopodobne jest, że dostęp do nich ma nie tylko firma (ale też np. chińskie organa wywiadu i bezpieczeństwa).

Właśnie to ostatnie było jednym z głównych impulsów, które stały za przyjęciem przez amerykański Kongres ustawy wymierzonej w portal. I mającej wymusić jej sprzedaż lub zakaz działalności (sprawa ta jest obecnie przedmiotem próby prawnego podważenia).

Nie jest zatem niemożliwą sytuacja, w której TikTok Music i owszem, usunie dane użytkowników. Rzecz jedynie w tym, ze nie musi to być jedyna kopia tych danych, zaś ich komplet może znajdować się w archiwum ByteDance – albo Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Pekinie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.