Szalony napór byków na Wall Street. Rafał Zaorski otwiera 'Big Short’. Zarobi, czy straci fortunę?

Szalony napór byków na Wall Street. Rafał Zaorski otwiera 'Big Short’. Zarobi, czy straci fortunę?

Indeksy giełdowe w ostatnich dniach stratowały niedźwiedzie, wybijając nowe, historyczne szczyty. Łącznie indeks 500 największych, publicznych spółek w USA, S&P 500 w 2024 roku ATH osiągał blisko… 39 razy. Dla przykładu w roku 1929 osiągnął je aż 45-krotnie, ale przez kolejne 24-lata nie udało mu się wspiąć na historyczne maksima.

Patrząc jednak na świetną passę, od 2013 roku, S&P 500 praktycznie w każdym roku z wyjątkiem 2023 biło ATH co najmniej kilkanaście razy… W 2021 było to aż 70-razy. Historycznie takie ekscesy poprzedzały chude lata. Tak było w latach 1961-1968, czy 1989 -2000. Tym razem będzie inaczej? Zastanówmy się wspólnie.

Źródło: Charlie Bilello X, Creative Planning

Skąd optymizm?

Dane makroekonomiczne uspokoiły nastroje inwestorów, oddalając najbardziej pesymistyczne scenariusze dotyczące amerykańskiej gospodarki. W efekcie nowojorska giełda notuje wzrosty, a poprawa sentymentów makro widoczna jest w notowaniach ropy. Indeksy giełdowe, takie jak Nasdaq, S&P500, Dow Jones, a zwłaszcza indeks małych spółek Russell 2000, odnotowały pozytywne wyniki. Odbudowa zaufania inwestorów nie została zakwestionowana; realizacja zysków na ostatniej sesji w tygodniu była śladowa.

Rynek oczekuje aż 18% wzrostu zysków na akcję wśród spółek z S&P 500 w 2025 roku. Jak na historyczne standardy i wysoką bazę w 2025 to bardzo wygórowane oczekiwania. Źródło: BofA Research

Wzrost sprzedaży detalicznej za sierpień, wsparty komunikatem Rezerwy Federalnej, która mimo solidnych danych z gospodarki zamierza obniżyć stopy o ok. 200 punktów bazowych do końca 2025 roku, dodały paliwa wzrostom. Co prawda bieżący miesiąc uznawany jest za jeden z najgorszych dla Wall Street, w ostatnich dziesięciu latach, ale ożywienie na rynkach świadczy o powrocie optymizmu.

Meta odnotowała wzrost po zablokowaniu dostępu do rosyjskich mediów państwowych na swoich platformach oraz przedłużeniu partnerstwa z EssilorLuxottica. Wyprzedawany w ostatnich miesiącach Intel zdobył finansowanie w wysokości 3 miliardów dolarów w ramach amerykańskiego programu Chips And Science Act, odnotował wzrost o 3%. Firma podpisała umowę z Amazon Web Services na produkcję i projektowanie chipów do sztucznej inteligencji.

Ryzyko rośnie, a Zaorski wchodzi z shortami

Microsoft zyskał po tym jak, ogłosił plan wykupu własnych akcji o wartości 60 miliardów dolarów oraz podniesienie dywidendy kwartalnej o 10%. Berkshire Hathaway, kontrolowana przez Warrena Buffetta, także zanotowała wzrost o 0,6%.

Jednak firma realizuje ostatnio sporo zysków na rynku i korzysta z euforycznych nastrojów. Może osiągnąć rekordowy poziom gotówki na poziomie 300 miliardów dolarów do końca miesiąca, co jest efektem sprzedaży części portfela akcji, w tym udziałów w Apple.

Podsumowując, dane makroekonomiczne oraz działania podejmowane przez kluczowe firmy wzbudziły optymizm na rynkach. Zaskakująco gołębi Fed sprawia, że premia w wycenach akcji jest zwielakratniana. Decyzja Fed postawiła kropkę nad 'i’. Zatem co na to Rafał Zaorski? Otworzył krótkie pozycje i czeka na krach. Główne powody do zmartwień w kolejnych miesiącach? Wzrost cen ropy, wyższa inflacja lub poważne spowolnienie makro. Zaorski obstawia, że Fed się spóźnił?

Źródło: X

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.