Sytuacja na rynku ropy zmienia się o 180 stopni w 2 miesiące. Stabilizacja i brak contanga
Stabilizacja cen ropy?
Referencyjne kontrakty na ropę naftową w USA ustabilizowały się we wtorek na wyższym poziomie względem poprzednich sesji, notując odreagowanie po globalnych cięciach podaży i oznakach poprawy popytu. Wtorkowa, niestabilna sesja handlowa, zakończyła się wraz z wygaśnięciem czerwcowego kontraktu.
Spokój na rynku i zniknięcie contanga
Ceny ropy naftowej dla średnich pośredników w zachodnim Teksasie (ang. West Texas Intermediate crude-oil) ustabilizowały się w poniedziałek. Co ważne cena spot i cena najbliższych kontraktów czerwcowych, są wyższe niż ceny kontraktów na kolejne miesiące. Czerwcowa cena kontraktu WTI Nymex również zakończyła się we wtorek powyżej kontraktu lipcowego, który teraz jest najbliższym kontraktem dla inwestorów do handlu. Taka sytuacja oznacza zniknięcia z rynku efekta contanga, które charakteryzuje się tym, że kontrakty na kolejny miesiąc są droższe niż na obecny. Wiąże się to głównie z aspektem niepewności co do cen poszczególnych aktywów oraz rekompensaty jakiej żądają sprzedawcy.
Od marca trend wzrostowy
Ceny kontraktów futures w maju charakteryzowały się dość wysokim poziomem contango (sięgającym w pewnych momentach kilkudziesięciu procent). Miało to min. związek z negatywnymi cenami ropy jakie zszokowały świat kilka miesięcy temu. Była to bezprecedensowa sytuacja w historii.
Tyler Richey, redaktor w Sevens Report Research, komentuje:
Kiedy kontrakt majowy ustabilizował się na cenie ujemnej 20 kwietnia, dzień przed wygaśnięciem popyt na rafinerie był ograniczony i wyraźnie nie było miejsca na zakupioną ropę. Cała ta historia pokazuje jednak, że istnieje zarówno duże zapotrzebowanie na fizyczną ropę … jak i dostępne miejsce do jej odbioru.
Przegląd rynku ropy
We wtorek czerwca ropa naftowa WTI US, której kontrakty wygasły pod koniec sesji, utrzymała się powyżej ceny z lipcowego kontraktu. Finalna cena wyniosła 32,50 USD za baryłkę, był to więc wzrost o 68 centów, czyli 2,1%, po wzroście o 8,1% w poniedziałek.
Lipcowy kontrakt na ropę WTI US, który jest najbardziej aktywnie handlowany, zyskał 31 centów, czyli 1%, aby osiągnąć 31,96 USD za baryłkę, po 7,2% wzroście kontraktu w poprzedniej, poniedziałkowej sesji .
Tymczasem globalny punkt odniesienia dla rynku, ropa Brent dla lipcowej dostawy, straciła 16 centów, czyli 0,5%, spadając 34,65 USD za baryłkę. Jednakże warto odnotować mocny, 7,1% wzrost w poniedziałek.
Finansowy Krytyk