Polacy inwestują w złoto, a NBP zmniejsza swoje zasoby złotego kruszcu – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 15 – 21 listopada 2021

7 127

Polacy z miesiąca na miesiąc coraz bardziej przekonują się do inwestowania w złoto, NBP zmniejszyło swoje zasoby tego kruszcu, a szwajcarski bank Credit Suisse uważa, że jego cena wkrótce zacznie się osłabiać.

Polacy inwestują w złoto

Aktualna sytuacja w Polsce nie prezentuje się najlepiej. Rosnąca inflacji, która nie została powstrzymana mimo podwójnego podwyższenia stóp procentowych, aktualnie wynoszących zaledwie 1,25% – jest to wciąż niższy poziom niż przed pandemią (wtedy stopy procentowe były na poziomie 1,5%). Prognozuje się, że w styczniu inflacja może przebić 7, a nawet 8%! Dodatkowo drastycznie spadający kurs polskiego złotego (kurs EUR/PLN to aktualnie 4,682 zł). Wszystko to wpływa na brak zaufania polaków do polskiej złotówki i znacznie zwiększone zainteresowanie złotem w porównaniu do ubiegłych lat. Najczęstszymi formami inwestowania w Polsce są 1-uncjowe złote monety i 100-gramowe sztabki złota.

Aktualny kurs złota za jedną uncję to 1847 USD.

NBP zmniejsza zasoby posiadanego złota

Narodowy Bank Polski jeszcze w październiku posiadał 7 mln 452 tys. uncji złota, jednak pod koniec tego samego miesiąca postanowił zmniejszyć on swoje zasoby do 7 mln 362 tys. uncji. Mimo wszystko nie jest to drastyczna obniżka, ponieważ porównując styczeń 2019 roku z obecnym, ilość posiadanego złota przez NBP ponad dwukrotnie wzrosła. W styczniu 2019 roku wartość złota NBP wynosiła 20 mld 385 mln złotych, podczas gdy dane ze stycznia bieżącego roku to 51 mld 23 mln złotych.

Credit Suisse prognozuje osłabienie się kursu złota

Credit Suisse jest drugim pod względem wielkości bankiem szwajcarskim, mającym swoją siedzibę w Zurychu. W tym tygodniu postanowił on opublikować swoje najświeższe prognozy dotyczące rynku złota. Według niego kurs złota w najbliższym czasie zacznie słabnąć. Credit Suisse uważa, że złoto w tej fali wzrostowej maksymalnie osiągnie 1917 USD.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność.
Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze