Inflacja znowu zaskoczyła ekonomistów, kolejny kraj decyduje się na sprowadzenie złota – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 29 listopada – 05 grudnia 2021

3 486

Inflacja w wielu krajach ponownie przekroczyła oczekiwany poziom, mimo tego stopy procentowe nadal są utrzymywane na niskich poziomach.

Serbia to kolejny kraj, który zdecydował się na ściągnięcie złota na swoje tereny i planuje kolejne zakupy. Mimo nowego wariantu wirusa cena złota nie wzrosła.

Inflacja wyższa, niż oczekiwano

W ostatnich dniach podano odczyty inflacji za listopad. Okazały się one wyższe niż wstępne szacunki ekonomistów. W strefie euro oczekiwania co do inflacji były na poziomie 4.5%, rzeczywistość pokazała jednak, że było to spore niedoszacowanie, ponieważ jej poziom to 4.9%. Niemieccy ekonomiści, wykazali się lepiej, ponieważ ich szacunki to 5%, a rzeczywisty wynik to 5.2%. We Francji inflacja wyniosła 2.8%, oczekiwania były na poziomie 2.6%.

W Polsce GUS wstępnie podał inflację na poziomie 7.7%, podczas gdy oczekiwano 7.4%. Ostatni raz taka inflacja w naszym kraju była na przełomie lat 2000-2001.

Serbia kolejnym krajem sprowadzającym złoto

Serbski Bank Centralny poinformował o sprowadzeniu złota na ich tereny ze szwajcarskiego Berna. Ilość złota aktualnie posiadane przez Serbów to 37 ton. Nie jest to ostatni zakup tego kraju, ponieważ Bank Centralny poinformował już o tym, że planuje kolejne zakupy.

W ostatnich latach wiele krajów zdecydowało się na taki ruch. W listopadzie 2014 roku Holandia sprowadziła z USA 122,5 ton złota. W 2019 roku Narodowy Bank Polski poinformował o sprowadzeniu do naszego kraju około 100 ton złota. Podobne działanie wykonały również takie kraje jak Austria i Węgry, jednak to Niemcy w 2017 roku przemieściły 300 ton złota z USA i aż 374 tony z Paryża.

Aktualna cena złota

Wielu ekonomistów zakładało, że po pojawieniu się nowego wariantu wirusa, kurs złota się podniesie. Mimo takiego stanu rzeczy, cena kruszcu pod koniec tygodnia była na poziomie podobnym, jak tydzień wcześniej – 1784,30 USD/uncja.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność. Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze