Orlen chce kupić Energę | Państwo odpowiada na wezwanie

Skarb państwa odpowiedział na wezwanie PKN Orlen i zgodził się sprzedać koncernowi swoje akcje Energi za 1,781 mld zł – Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o tym w poniedziałek.

Drożej o ponad 20%

Orlen już od grudnia zeszłego roku wzywał do sprzedaży akcji Energi. Wtedy wyrażał chęć przejęcia akcji za 7 PLN sztuka, czyli trochę więcej niż ich przeciętny kurs z ostatniego półrocza. Jest to sensowne wezwanie patrząc na różnice 6 groszy do przeciętnego kursu półrocznego (6,94). Jednak w środę 15 kwietnia Orlen zaskoczył nas wszystkich. Podniósł cenę wezwania do 8,35 PLN, czyli o 19% więcej niż było oferowane pierwotnie przez spółkę oraz o 22% drożej od średniej rynkowej.

Zagrywka polityczna?

Jest to dość duże zaskoczenie gdyż zwykle ceny docelowe w wezwaniach są ustalane na podstawie kursu średniego z ostatniego półrocza. Oznacza to, że Orlen postanowił przepłacić za Energę, która też jest spółką należąca do skarbu państwa. Jednak nie możemy od razu przyjąć najgorszego i posądzać zarząd koncernu o działanie na szkodę dlatego, że za takim przepłaceniem stoi inna pobudka. Chodzi mianowicie o uzyskanie całkowitego pakietu akcji.

Gdy Orlen złożył wezwanie do sprzedaży, chciał uzyskać wszystkie 414 mln akcji wyemitowanych przez spółkę energetyczną. Dzisiaj już wiemy, że udało im się uzyskać od skarbu państwa ponad 213 mln akcji. Jest to na ten moment gwarancja pakietu większościowego bez uwzględniania akcji nabytych od innych podmiotów. O całkowitej sumie przejętych akcji powinniśmy się dowiedzieć 22 kwietnia, który to jest datą zakończenia wezwania.

W ocenie prezesa Orlenu sfinalizowanie tej transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Jednak by do tego doszło, spółka Orlen musi najpierw zakończyć pierwszy etap przejęcia, którym jest objęcie przynajmniej 66% akcji. Jest to jedynie początek całej tej operacji, ale całkowite przejęcie Energi może okazać się niezwykle opłacalne dla koncernu paliwowego, jak i jego kcjonariuszy. Już w tym momencie możemy zaobserwować wzrost akcji Energi do poziomu około 8 PLN, czyli najwyższego od ostatniego półrocza.

Komentarze