Naspers inwestuje w Carsmile

1 567

Należąca do Naspersa OLX Group została większościowym akcjonariuszem polskiego startupu wynajmu samochodów.

Carsmile to istniejący od 2018 r. polski startup, który umożliwia wynajem oraz leasing samochodów online. W ciągu dwóch lat działalności firma zawarła ponad 2,5 tysiąca umów wynajmu długoterminowego oraz leasingu pojazdów. Jej pierwszym inwestorem było Solter Capital – teraz zaś spółka została przejęta przez grupę OLX. Kwota transakcji pozostaje nieznana. Nieoficjalnie mówi się, że wyniosła kilkadziesiąt milionów złotych.

Przejęcie Carsmile przez Naspers ma sprawić, że firma zbliży się do realizacji modelu „one-stop-shop”, w którym klienci są kompleksowo obsługiwani od strony ich potrzeb w tylko jednym miejscu. Obecnie na platformie dostępnych jest ponad tysiąc samochodów 30 poszczególnych marek. Carsmile współpracuje z dealerami na terenie całego kraju. Użytkownicy serwisu mają możliwość wynajmu pojazdu na okres od 12 do 60 miesięcy, mogą też samodzielnie ustalić wysokość wkładu własnego. Co ciekawe, podpisanie umowy najmu nie pociąga za sobą konieczności składania zaświadczeń finansowych przez wypożyczającego. Decydując się na długoterminowy wynajem użytkownik pojazdu zobowiązuje się do ponoszenia opłat za każdy przejechany kilometr – wynosi ona od kilku do kilkunastu groszy. Rozliczenie następuje na koniec każdego miesiąca.

Naspers inwestuje w wynajem samochodów online

System wypożyczania aut w Carsmile został wyposażony w zautomatyzowany system zarządzania stockiem, algorytm do automatycznego wyliczania raty przyjmujący najkorzystniejszą dla danego użytkownika ofertę finansowania i najniższą cenę, zgodność z wytycznymi Google’a oraz autorski system rekomendacji samochodów wykorzystujący sztuczną inteligencję. Po zaakceptowaniu oferty klient ma możliwość osobistego odbioru pojazdu we wskazanym przez firmę miejscu. Istnieje również możliwość dostarczenia przez Carsmile pojazdu do wybranego punktu.

Niewątpliwie na zainteresowanie usługami oferowanymi przez Carsmile miała miejsce trwająca pandemia. Jak przyznają założyciele tego wirtualnego salonu samochodowego, Michał Knitter i Łukasz Domański, w ostatnich miesiącach zainteresowanie sprzedażą samochodów w pełni przez internet znacząco wzrosło. Warto zaznaczyć, że w tym czasie spółka odnotowała zwiększone zainteresowanie leasingiem marek luksusowych.

Komentarze