S&P 500 – zbliża się czas rozstrzygnięć

Sesja z 19 kwietnia zakończyła się spadkiem o 0,01%. Bykom od otwarcia udało się odrobić 20 punktów od dokła intraday. Środowa sesja była więc dniem spokojnym. S&P 500 nadal konsoliduje się blisko maksimum. Pod powierzchnią indeksu działo się sporo. 16 komponentów indeksu osiągnęło roczne maksimum. Wśród nich można wymienić: McDonald’s, General Electric, Chipotle Mexican Grill czy Boston Scientific Corporation. Tylko jedna spółka osiągnęła roczne minimum. Był to DISH Network Corporation.

Sytuacja techniczna na S&P 500 – czas rozstrzygnięć?

Od początku kwietnia S&P 500 konsoliduje się blisko maksimum z 2 lutego 2023 roku (4 208 punktów). Sytuacja jest patowa. Żadna ze stron nie potrafi przejąć kontroli na więcej niż kilka sesji. 

S&P 500 - wykres

Na razie wciąż średnioterminową sytuację kontrolują byki. Wynika to z tego, że nadal pojawia się sekwencja wyższych szczytów i dołków. Do utrzymania trendu wzrostowego potrzebne jest przebicie poziomu 4 208 punktów. Jeśli strona popytowa doprowadzi do przebicia tego maksimum, pojawi się szansa na test szczytu z 16 sierpnia 2022 roku (4 327 pkt). Jeśli i te poziom zostanie pokonany, kolejnym celem dla byków będzie poziom 4 400 punktów.

Krótkoterminowy scenariusz wzrostowy zostanie zanegowany jeśli niedźwiedziom uda się zepchnąć indeks poniżej kwietniowego dołka (4 096 punktów). Wtedy pojawi się szansa na test poziomu 3 937 – 3 950 pkt. Kolejna strefa popytu znajduje się w okolicy 3 837 – 3 880.

DAX — konsolidacja przy maksimach

DAX podobnie jak S&P 500 konsoliduje się w okolicach maksimum. Jednak sytuacja niemieckiego indeksu największych spółek. DAX 40 mimo konsolidacji przy lokalnym szczycie, przebił maksimum z lutego i marca 2023 roku. Mimo przebicia tych oporów byki mają problem z rozwinięciem impulsu wzrostowego. 

DAX - wykres

Na razie obowiązuje scenariusz wzrostowy. Najbliższym celem dla strony popytowej jest szczyt z 13 stycznia 2022 roku (16 090 punktów). Jeśli ten poziom zostanie pokonany, pojawi się szansa na test historycznego maksimum, jakim jest szczyt 18 listopada 2021 (16 290 punktów).

Scenariusz lokalnej korekty zrealizuje się w przypadku przebicia minimum z 14 kwietnia (15 760 punktów). Jeśli niedźwiedziom uda się przełamać to wsparcie, pojawi się szansa do przetestowania dołka z 5 kwietnia (15 483 punktów). Następnym celem dla strony podażowej będzie poziom 15 300 punktów.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może cię zainteresować:

Komentarze