Sam Altman z OpenAI chce pozyskać od inwestorów 7 bilionów dolarów. Po co ChatGPT tak ogromna suma?

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, spółki stojącą za sukcesem popularnego ChatGPT podejmuje według doniesień prasy zagranicznej ambitne wysiłki w celu zapewnienia bilionów dolarów finansowania dla swojego nowego przedsięwzięcia. Jak donosi dziennik The Wall Street Journal, Altman chce zebrać od inwestorów nawet 7 bilionów (!) w celu zwiększenia globalnych możliwości produkcyjnych zaawansowanych chipów dla zasilania technologii sztucznej inteligencji.

Spółka-matka ChatGPT ograniczona przez niedobory na rynku

Wizja Altmana obejmuje budowę licznych odlewni chipów, które byłyby obsługiwane przez uznanych producentów chipów, takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Posunięcie to ma na celu sprostanie poważnym wyzwaniom stojącym przed ekspansją OpenAI, w szczególności niedoborem wyspecjalizowanych chipów, które napędzają modele sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT.

Nawiasem mówiąc, jest to główny powód, dla którego ceny akcji spółki NVIDIA eksplodowały ostatnimi czasy, a sama korporacja warta jest obecnie więcej niż cały chiński rynek akcji.

fot. Stooq

Zobacz też: Robert Kiyosaki uważa, że najnowsze dane z USA to wydmuszka. Jego zdaniem idzie kryzys na który trzeba się przygotować

Strategia Altmana miała doprowadzić go do rozmów z różnymi wpływowymi postaciami i podmiotami, w tym z wyższymi urzędnikami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kierownictwem TSMC, sekretarz handlu USA Giną Raimondo i Masayoshi Sonem, dyrektorem generalnym SoftBank. Dyskusje te podkreślają globalne zainteresowanie i kluczowe znaczenie zdolności produkcyjnych półprzewodników w obecnym krajobrazie technologicznym, w którym kilka dominujących firm, w tym TSMC i NVIDIA, kontroluje większość globalnej podaży.

Altman wrócił na białym koniu do OpenAI

Rozwój ten odzwierciedla nie tylko rosnące zapotrzebowanie na technologie sztucznej inteligencji i infrastrukturę wymaganą do ich obsługi, ale także znaczącą rolę Altmana w branży sztucznej inteligencji. Pomimo krótkiego zwolnienia ze startupu, którego był współzałożycielem, Altman został szybko przywrócony do pracy dzięki wsparciu pracowników i inwestorów. Nowy projekt, jeśli zakończy się sukcesem, może znacząco zmienić globalną branżę półprzewodników i przyszłą trajektorię rozwoju sztucznej inteligencji oraz, miejmy nadzieję, obniży dramatycznie rosnące ceny w tym biznesie wynikające z luki popytowej.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
2 komentarzy
  1. Pit napisał

    Co za dureń to napisał ? Nie 7 bln $ tylko 7 mld $ !

    1. Imie napisał

      trillion to mld? Ciekawe skracanie. I doskonała znajomość angielskiego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.