Rośnie konkurencja dla MicroStrategy. Spółka kupiła BTC za 13,5 mln dolarów i jest coraz bliżej rekordu
Kilka lat temu, gdy Michael Saylor przekształcił swoją firmę, która zajmowała się programowaniem, w bitcoinową spółkę, ludzie z Wall Street i eksperci łapali się za głowę. Dziś już mało kto śmieje się z tej decyzji, a Saylor konsekwentnie dokupuje kolejne Bitcoiny i liczy zyski. Co więcej, MicroStrategy znalazło swoich naśladowców. Jeden z nich rośnie w siłę i właśnie dokupiły kolejną transzę BTC za około 13,5 mld dolarów. To japońska spółka Metaplanet. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że na czele spółki stoi były pracownik Goldman Sachs.
Metaplanet naśladuje MicroStrategy. Spółka gromadzi ogromne ilości BTC
Michael Saylor kilka lat temu przyjął ryzykowną strategię, która dziś przynosi owoce. Początkowo mało kto wierzył, że prowadzenie spółki, która skupia się na skupowaniu Bitcoinów, ma jakikolwiek sens. Jednak MicroStrategy działa, ma się dobrze i wciąż kupuje kolejne BTC. Na rynku pojawiły się też podmioty, które poszły w ślady Saylora i swoją działalność opierają na kupowaniu największej kryptowaluty.
Metaplanet to japońska spółka, która kopiuje plan MicorStrategy niemalże jeden do jednego. W 2013 roku podmiot przejął Simon Gerovich, były trader w Goldman Sachs. W momencie kupna spółka nazywała się Red Planet Japan i działała w branży hotelarskiej. Na początku 2024 roku Gerovich wywrócił wszystko do góry nogami i całkowicie zmienił profil firmy. Dziś to kolejna, po MicroStrategy, duża marka na giełdzie, która zajmuje się przede wszystkim kupowaniem Bitcoinów.

W ostatnich dniach o Metaplanet zrobiło się głośno po tym, jak podmiot zakupił kolejne 145 Bitcoinów za blisko 13,5 mln dolarów. Po tych zakupach spółka posiada w swoim skarbcu już 5 tys. Bitcoinów. Firma budzi coraz większe zainteresowanie w branży, a jej ruchy śledzą najpopularniejsi influencerzy. Do osiągnięcia stanu posiada MicroStrategy jest jeszcze bardzo daleko. Jednak do pobicia własnego rekordu jest już sporo bliżej.

Kilka dni temu Simon Gerovich zapowiedział, że celem Metaplanet jest zgromadzenie w portfelu firmy 10 tys. BTC do końca 2025 roku. Biorąc pod uwagę obecne ceny, firma potrzebuje około 465 mln dolarów, by zrealizować ten cel. Na ten moment podmiot może się pochwalić innym osiągnięciem. Aktualnie Metaplanet jest największym notowanym na giełdzie posiadaczem BTC w Azji. Trzeba przyznać, że jak na podmiot, który działa w branży od nieco ponad roku, wynik jest całkiem niezły.
MicroStrategy niekwestionowanym liderem
Wyniki Metaplanet są imponujące i z pewnością warto śledzić dalsze poczynania tej spółki. Jednak do osiągnięcia stanu posiadania MicorStrategy jest jeszcze daleko. Kilka dni temu Michael Saylor Michael ujawnił na X aktualny stan posiadania. Z danych, które przedstawił inwestor, wynika, że MicroStrategy nabyła od początku roku 6556 BTC za łączną kwotę 555,8 mln dolarów. Ponadto średnia cena za jednego Bitcoina wyniosła 84 785 dolarów. Stopa zwrotu od początku roku wyniosła 12,1%.
Na dzień 20 kwietnia 2025 roku MicroStrategy posiada łącznie 538 200 sztuk Bitcoinów. W sumie podmiot wydał na ten zakup 36,47 mld dolarów, a średnia cena za jeden token BTC wyniosła 67 766 dolarów.
Publikując informację o ostatnich ruchach MicorStrategy i stanie posiadania firmy Saylor uciął wszelkie spekulacje o potencjalnej sprzedaży. W najnowszym sprawozdaniu do SEC spółka ostrzegła, że by zachować płynność może zacząć sprzedawać BTC.