Robert Kiyosaki dzieli się sekretem. „Od tej decyzji zależy, czy za 10 lat będziesz biedny czy bogaty”

Robert Kiyosaki, znany dobrze w kraju nad Wisłą autor bestsellerowej książki „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec”, wielokrotnie podkreślał znaczenie edukacji oraz otoczenia, w jakim się znajdujemy na sytuację finansową jednostki. Jego ostatnia wypowiedź na platformie społecznościowej X (Twitterze) na temat wpływu najbliższego kręgu przyjaciół na nasz majątek przypomina, jak ważny jest świadomy wybór ludzi, z którymi spędzamy na co dzień czas.

Robert Kiyosaki pyta: „czy za 10 lat będziesz bogatszy, czy biedniejszy?”

Kiyosaki zadaje fundamentalne pytanie, które skłania czytelnika do głębokiej refleksji: jak będą wyglądały nasze finanse za 10 lat? Odpowiedź na to pytanie, zdaniem autora, nie zależy wyłącznie od naszych decyzji finansowych, ale również od kręgu przyjaciół, z którymi współdziałamy dzisiaj i będziemy współpracować w najbliższych latach.

Każdy z nas otacza się różnymi ludźmi: znajomymi z pracy, rodziną, przyjaciółmi z czasów szkolnych czy partnerami biznesowymi. Jednak, jak zauważa Kiyosaki, to, kim są ci ludzie, a co za tym idzie, jakie wartości i podejście do pieniędzy reprezentują, może mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość.

Kim są Twoi przyjaciele?

Kiyosaki dzieli ludzi na cztery kategorie, które nawiązują do jego koncepcji „Kwadrantu Przepływu Pieniędzy” (ESBI):

  • E – Pracownicy (ang. Employees), którzy polegają na bezpieczeństwie etatu i dążą do awansów.
  • S – Samozatrudnieni (ang. Self-employed), właściciele małych firm, którzy często kierują się zasadą: „jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”.
  • B – Przedsiębiorcy (ang. Big Business), którzy budują duże biznesy zatrudniające setki osób.
  • I – Inwestorzy (ang. Investors), tacy jak Warren Buffett, którzy inwestują w aktywa niedostępne dla przeciętnych osób z kategorii E i S.

Kiyosaki podkreśla, że wybór przyjaciół z tych grup może decydować o naszym rozwoju finansowym. Jeśli otaczamy się ludźmi z grup E i S, czyli osobami, które skupiają się na stabilności i samodzielnym działaniu, może być nam trudniej osiągnąć finansową niezależność. Z kolei przyjaźń z przedsiębiorcami z grupy B oraz inwestorami z grupy I może zainspirować nas do myślenia w szerszej skali i dążenia do wyższych celów.

„Ciągnie swój do swego”

Kiyosaki przypomina znane powiedzenie: „Ciągnie swój do swego” (ang. Birds of a feather flock together). To ludowe przysłowie odnosi się do naturalnej tendencji ludzi do przebywania wśród osób, które mają podobne wartości, cele i podejście do życia. Jego przesłanie jest jasne: jeśli chcemy być finansowo niezależni i bogaci, powinniśmy otaczać się ludźmi, którzy dążą do tego samego. Nasze otoczenie ma potężny wpływ na naszą mentalność i działania, a tym samym na naszą przyszłość.

Wybór należy do Ciebie

„W wolnym kraju możesz wybrać, kim chcesz być”, zaznacza Kiyosaki, podkreślając, że nasza przyszłość zależy od naszych wyborów. Jednym z najważniejszych wyborów jest ten dotyczący ludzi, z którymi spędzamy czas. To oni mogą nas motywować, inspirować do rozwoju, ale również mogą nas zatrzymywać w miejscu, jeśli ich podejście do życia i finansów różni się od naszych aspiracji.

Dlatego warto zadać sobie pytanie: kim są nasi najbliżsi przyjaciele? Czy są to osoby, które dążą do bezpieczeństwa etatowego, czy może przedsiębiorcy i inwestorzy, którzy szukają okazji, by budować majątek i zwiększać swoje zasoby? Wybór odpowiedniego otoczenia może być kluczowy dla naszej przyszłości finansowej.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
1 komentarz
  1. Bogdan napisał

    Przecież to było od dawna wiadome i znane nawet w Polsce mamy przysłowie z kim przestajesz takim się stajesz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.