Rekordowo niski kurs popularnej waluty

Zakończone właśnie wybory prezydenckie w Turcji były analizowane głównie z perspektywy geopolitycznej. Ostatecznie Recep Tayyip Erdogan został ponownie wybrany na urząd prezydenta Turcji. Analitycy zastanawiali się głównie nad tym, jak ta decyzja wpłynie na bieżące wydarzenia. W tym samy czasie wydarzyło się coś istotnego, co początkowo umknęło ekspertom. Chodzi o kurs tureckiej liry, który mocno zaskakuje.

Wynik wyborów prezydenckich a kurs liry

Turcja przez wiele lat aspirowała, by dołączyć do Unii Europejskiej, co byłoby ostatecznym potwierdzeniem jej przynależności do kultury zachodniej. Oficjalnie państwo wciąż jest kandydatem do UE (od 1999). Jednak dyplomatyczne uniki UE, które ostatecznie uniemożliwiały dołączenie Turcji do wspólnoty spowodowały, że w pewnym momencie Turcja poszła własną drogą. Od tego czasu Turcy stali się bardziej samodzielnym i jednocześnie nieprzewidywalnym podmiotem na arenie międzynarodowej. Dlatego od kilku lat polityka i wybory w Turcji elektryzują obserwatorów z całego świata. Tegoroczne wybory były szczególnie interesujące, ponieważ Turcja zajmuje dość niejednoznaczne stanowisko wobec wojny między Ukrainą i Rosją. To bez wątpienia bardzo istotna kwestia. Okazuje się jednak, że w zalewie komentarzy politycznych umknęło nam inne wydarzenie, które pojawiło się po wyborach prezydenckich w Turcji. Po tym jak Recep Tayyip Erdogan zapewnił sobie kolejną prezydenturę, lira turecka osiągnęła rekordowo niskie poziomy w stosunku do dolara amerykańskiego.

Zobacz też: Bank dopiero co przejął bankruta, a teraz zwalnia setki swoich pracowników. Co jest przyczyną?

Co się dzieje z kursem liry?

Po zwycięstwie Erdogana w drugiej turze wyborów prezydenckich widać poważne wahnięcia kursu tureckiej liry. Lira osłabiła się do 20,065 za dolara, przebijając poprzednie rekordowe minimum odnotowane w piątek. Lira spadła o około 7% od początku roku, a w ciągu ostatniej dekady straciła ponad 90% swojej wartości. Benjamin Picton, starszy strateg ds. makroekonomicznych w Rabobank stwierdził, że zwycięstwo Erdogana spowodowało dalszą presję na lirę turecką. Bartosz Sawicki analityk rynków finansowych powiedział portalowi CInkciarz.pl, że w jego ocenie ten trend spadkowy może się przemienić w głęboką zapaść, której najostrzejszy epizod można było zaobserwować w 2021 roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze