Podsumowanie rynkowe — Trump u bram, nastroje rynków finansowych spadają. Co dalej?
Niepewność zagościła na Wall Street, w miarę jak inwestorzy są coraz bardziej niepewni zarówno działań nowej administracji w USA, jak i trendu inflacyjnego i wpływu wyższych ceł. Rentowności amerykańskich papierów skarbowych wzrosły do prawie 5%, a silny dolar 'wyssał’ siłę z giełd, jak i walut rynków wschodzących. Oto krótkie podsumowanie ostatnich dni.
Odpływy z funduszy ETF
BlackRock odnotował ostatnio relatywnie sporą sprzedaż BTC i kolejną 'styczniową sesję’ z ponad 500 mln USD odpływów. To krótkoterminowy efekt spadków na Wall Street i wzrostu rentowności obligacji. Raczej nie nowy, długotrwały trend.
Prognozy analityków z Bernstein na 2025
Napływy do funduszy ETF na Bitcoina mogą wzrosnąć do 75 mld USD (vs 35 mld USD w 2024). Udział instytucji w ETF-ach na BTC wzrośnie do 40% z 22%. Rekordowy debiut IBIT w 2024 przyniósł BlackRock aktywa warte 59 mld USD.
Bitcoin i Trump
Bitcoin zbliża się do średniej ceny zakupu przez krótkoterminowe adresy (88 tys. USD). Momentum rynku wyznacza wciąż Short Term On-Chain Cost Basis. Wysoka aktywność nowych inwestorów (49,6% podaży BTC w ich rękach) sugeruje, że jesteśmy w długoterminowej fazie hossy. Tom Lee prognozuje 250 tys. USD za BTC do 2025 roku.
Departament Sprawiedliwości USA
DOJ planuje sprzedaż 69 370 BTC, ale czy zrobi to przed 20 stycznia 2025 roku? W przypadku zmiany administracji sprzedaż może zostać wstrzymana. Trump obiecywał, że Stany Zjednoczone nie pozbędą się Bitcoinów.
Cykliczność giełd
Analogie do 1980 roku (Reagan) oraz 2017 roku (pierwszy rok Trumpa) wskazują, że początkowe lata nowej administracji mogą być trudne. Wskazuje na to także tzw. cykl prezydencki (słabsze dla giełd 2 pierwsze lata rządów). Wysokie wyceny akcji i rekordowo wysokie rentowności obligacji kontrastują z niskimi wycenami spółek spoza USA.
Geopolityka i Arktyka
Trump dąży do amerykańskich udziałów w Arktyce, aby kontrolować surowce (grzbiet Łomonosowa, który poszerzyłby wody przybrzeżne USA) i fracht (Northwest Passage) między Ameryką a Azją. Może to wpłynąć na współpracę z Rosją.
Stopy procentowe
Fed raczej nie obniży stóp przed połową 2025 roku. Rynek wycenia dziś w pełni jedną obniżkę w październiku 2025 roku. Silne dane NFP i wyższe oczekiwania inflacyjne wspierają restrykcyjną politykę monetarną za oceanem.
Perspektywa słabnących konsumentów
Dłuższa restrykcyjna polityka może pogorszyć kondycję konsumentów i spowodować ew. tąpnięcie sprzedaży detalicznej. Ewentualny pokój w Ukrainie lub spowolnienie w Chinach, wraz z możliwym osłabieniem danych makro w USA może jednak negatywnie wpłynąć na rynek ropy. Zatem istotne jest, jak znacząca będzie ta dynamika. I czy zdoła poprawić nastroje rynków.
Słabsze dane jako katalizator
Potencjalnie słabsze dane gospodarcze mogą odwrócić aktualne założenia rynkowe. Yieldy i siła dolara nadal pozostają mocne. Jeśli okażą się słabsze (ale nie dużo słabsze) mogą zapewnić indeksom 'rajd ulgi’.
Wyceny akcji
Bank of America uważa rynek za przewartościowany. S&P 500 może spaść o 12%, a indeks „equal weight” o 7%. Obecny wskaźnik P/E wynosi 26, znacznie powyżej historycznej średniej (15). Premia za ryzyko (ERP) na poziomie 2% wskazuje na ograniczone perspektywy wzrostu.