Piątek na amerykańskiej giełdzie: jest nieźle, ale co planuje Rezerwa Federalna?

Akcje wzrosły po tym jak inwestorzy „przetrawili” współpracę dwóch największych amerykańskich producentów samochodów i przygotowali się na kolejną decyzję, którą Rezerwa Federalna ma podjąć w sprawie podwyżek stóp procentowych.

Dow Jones Industrial Average wzrósł o 44 punkty, czyli 0,1%, podczas gdy S&P 500 zyskał 0,1%, a Nasdaq Composite wzrósł o 0,2%. Wszystkie trzy benchmarki zakończyły tydzień na zielono, a Nasdaq, w którym dominują technologie, odnotował siedem tygodni wzrostów z rzędu.

Źródło: S&P 500

Co zrobi Rezerwa Federalna?

Indeks S&P 500 zakończył sesje giełdowe wzrostem o ponad 20% w stosunku do minimów z października 2022 r., oficjalnie wyznaczając początek hossy. Wzrost akcji na początku 2023 r. wynika z faktu, że mocne dane gospodarcze nadal przeważają nad nieustannymi obawami o recesję.

– Wierzę, że najgorsze już za nami – powiedział Brian Belski, główny strateg inwestycyjny BMO Capital Markets, który niedawno podniósł swoją docelową cenę S&P na koniec roku z 4,300 do 4,550. – Być może Rezerwa Federalna planuje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych od teraz do końca roku i to jest w porządku, ale myślę, że większość z tego została już wyceniona na rynku – dodał.

Zobacz też: Eurostat oficjalnie: strefa euro jest w fazie recesji

Giganci łączą siły

Akcje Tesli i General Motors wzrosły na otwarciu rynku po tym, jak firmy te poinformowały, że nawiązały ze sobą współpracę. Wiadomo już, że GM zamierza wykorzystać sieć Supercharger należącą do producenta pojazdów elektrycznych.

Ciekawostką jest fakt, że dwa tygodnie wcześniej Ford poinformował o podobnej współpracy z Teslą – właściciele pojazdów Forda mają odtąd mieć możliwość ładowania swych samochodów w sieci ładowania Tesli.

Z kolei akcje Netflixa zyskały w piątek 2,6%. Z danych opublikowanych przez firmę analityczną Antenna wynika, że liczba rejestracji w usłudze streamingu wśród użytkowników platformy w Stanach Zjednoczonych wzrosła najbardziej od co najmniej czterech i pół roku po tym, jak w maju br. firma wprowadziła blokady uniemożliwiające udostępnianie innym użytkownikom swoich haseł dostępu.

Rynki prognozujące kolejny ruch Fed wyceniają obecnie 78% szans na to, że Rezerwa Federalna wstrzyma cykl podwyżek stóp procentowych na posiedzenium które ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze