Obrót akcjami rośnie o kilkadziesiąt procent. Powrót optymizmu na GPW?

Grupa GPW opublikowała 3 lipca komunikat dotyczący obrotów na rynkach, w których działa spółka. Dane są o tyle ciekawe, że można z nich dostrzec, czym inwestorzy lubią handlować w Polsce, a jakich rynków wolą unikać.

Rynek akcji pokazuje siłę

Mówi się, że nie ma nic lepszego dla giełdy jak okres wysokiej zmienności. Jednak kolejną prawdą jest to, że inwestorów na giełdę przyciągają duże zyski oraz ciekawe oferty publiczne (IPO). Co prawda na GPW brakuje debiutów. Ostatni był ponad 1,5 roku temu, natomiast ostatni debiut Dr Irena Eris okazał się fiaskiem. Mimo to czerwiec zakończył się wzrostem obrotu akcjami na parkiecie o 40,2% r/r. Pod względem nominalnym obrót wyniósł 24,9 mld zł. Wynik jest już po wyłączeniu transakcji pakietowych, które w czerwcu wyniosły 2,16 mld zł (rok wcześniej było to 45 mln zł).

GPW - obrót akcjami. Bez transakcji pakietowych obrót w czerwcu 2023 roku wyniósl 24,9 mld zł (+40,2% r/r).
Źródło: GPW

Warto zaznaczyć, że w pierwszym półroczu obroty były niższe niż w poprzednim roku o 17,7%. Jak widać, czerwiec jest wyjątkowo dobry na tle całego I półrocza 2023 roku.

NewConnect słabo – inwestorzy indywidualni odwrócili się od mikro spółek?

Spoglądając na rynek NewConnect widać, że na razie brakuje popytu od inwestorów indywidualnych. Ten rynek jest od zawsze zdominowany przez inwestorów indywidualnych. Wynika to z tego, że segment mikro spółek jest za mało płynny, aby fundusze mogły sensownie zainwestować tam swój kapitał. Zgodnie z danymi obrót na NewConnect wyniósł w czerwcu 2023 roku 151,1 mln zł. Oznaczało to spadek o 13,5% r/r. Z kolei w całym półroczu obroty wyniosły 1,1 mld zł i były o 29,8% mniejsze niż rok temu.

Rynek instrumentów pochodnych – rozczarowujące dane z rynku opcji

Rynek kontraktów terminowych zanotował w czerwcu 2023 roku wzrost obrotu wolumenowego o 15,7%. Wyniósł on 1 814 532 sztuki. Najważniejszymi rynkami pod względem obrotu w sztukach były kontrakty terminowe na indeksy (907,7 tys. sztuk) oraz kontrakty na waluty (758,9 tys. sztuk). W całym półroczu wzrost obrotu kontraktami na indeksy był niewielki (+4,9% r/r) znacznie poprawił się obrót kontraktami na waluty (+11,5%). Nastąpił jednak gwałtowny spadek kontraktów terminowych na akcje (-35,8%). Jest to o tyle ciekawe, że obroty na kasowym rynku akcji znacząco wzrosły. Z jakiegoś powodu inwestorzy zrezygnowali z transakcji na rynku futures.

Bardzo słabo radził sobie rynek opcji, który zanotował spadek obrotów o 13,2% r/r w czerwcu 2023 roku oraz o 12,8% r/r w całym pierwszym półroczu.

Na rynku instrumentów pochodnych dominują kontrakty na indeksy (907,7 tys. sztuk w czwrwcu) oznacza to wzrost o 22,9% r/r
Źródło: GPW

Pozostałe rynki: ETF-y coraz popularniejsze

Mimo że społeczności propagująca inwestowanie pasywne na platformach społecznościowych jest dosyć duża, to obroty ETF-ami nie powalają na kolana. W czerwcu 2023 roku wyniosły 86,8 mln zł. W całym I półroczu obrót tymi instrumentami wyniósł 547,3 mln zł (+5,1% r/r). Warto odnotować, że znacząco spadł obrót na produktach strukturyzowanych. W czerwcu 2023 roku wyniósł on  203,3 mln zł (-11,0%), a w pierwszym półroczu 1,2 mld zł (-35,5% r/r).

Obrót ETF-ami w czerwcu wzrósł r/r o 40,3% i wyniósł 86,8 mln zł. Martwy jest rynek Towarów rolno - spożywczych. W pierwszym półroczu nie dokonano na nim żadnej transakcji.
Źródło: GPW

Rynek rolno-spożywczy jest martwy. W I półroczu 2023 roku nie zawarto na nim żadnej transakcji. Konieczne są reformy tego rynku, aby przyciągnąć chętnych do handlu. Przecież kontrakty na pszenicę, żyto, kukurydzę czy rzepak mogą być świetnymi instrumentami zabezpieczającymi. Jednak w Polsce widocznie nie ma popytu na takie instrumenty.

Z kolei na TGE (Towarowa Giełda Energii) nastąpił znaczący wzrost transakcji na rynku spot. Z kolei transakcje terminowe odnotowały dwucyfrowy spadek wolumenu obrotu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze