Nvidia wchodzi „all in” i przedstawia swój nowy superkomputer do AI

Gigant technologiczny Nvidia, znany ze swoich potężnych układów także do rozwoju narzędzi AI, pokazuje, że nie zamierza zwalniać tempa. Na ostatnim Computex show na Tajwanie, CEO firmy Jensen Huang zaprezentował najnowszą technologiczną bestię – superkomputer AI o nazwie DGX GH200. Co w tym ekscytującego? Ta potężna maszyna ma pomóc innym firmom technologicznym w tworzeniu następców naszego ulubionego chatbota – ChatGPT.

Nvidia ACE dla gier i spotkanie technologii AI z metaverse

Na liście pionierów korzystających z tego wyposażenia z dużym prawdopodobieństwem znajdą się takie firmy jak Microsoft, Meta czy Alphabet Google. Firma jednak nie zatrzymuje się na chatbotach i ma w planach o wiele więcej.

W ramach innowacyjnych kroków, Huang ogłosił nową usługę – Nvidia ACE for Games. Projekt ten ma na celu wnieść więcej charakteru do postaci w tle gier, poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. Czy to oznacza, że w końcu będziemy mieć bardziej interaktywne i przekonujące NPC?

Na arenie metaverse Nvidia planuje też współpracować z gigantem marketingu i komunikacji – WPP. Pracują również nad nowym schematem sieciowym, który przyspieszy przepływ informacji w data center.

Może Cię zainteresować: Ethereum za grube miliony dolarów „wyparowały” z sieci Arbitrum

Wyścig zbrojeń sztucznej inteligencji się rozkręca

Nie tylko Nvidia jest zaangażowana w wyścig technologiczny. Microsoft również całkiem niedawno ogłosił, że pracuje nad własnym układem, który ma moc do zasilania aplikacji podobnych do ChatGPT. W Chinach lokalni deweloperzy są ograniczani przez sankcje USA, które uniemożliwiają dostęp do najnowszych wersji układów Nvidia. Ale nie poddają się i także próbują tworzyć własne metody rozwoju AI. Wyścig zbrojeń najwyraźniej się rozkręca.

Podczas gdy AI staje się coraz bardziej dostępne i twórcy wypychają na rynek nowe produkty, są również w stałym kontakcie z prawodawcami. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednie regulacje sprzyjające innowacjom. Nvidia i inne firmy technologiczne mają coraz więcej do powiedzenia w dziedzinie przyszłości AI, a to dopiero początek.

Superkomputer naprawdę będzie… SUPER

Nowy superkomputer nazwany DGX GH200, to prawdziwy technologiczny gigant. Zasilany przez NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchips i NVIDIA NVLink Switch System, został zaprojektowany do tworzenia ogromnych, nowoczesnych modeli dla generacyjnych aplikacji językowych AI, systemów rekomendacyjnych i obciążeń analizy danych.

Jak to działa? Technologia interconnect NVLink z systemem przełączników NVLink łączy 256 superchipów GH200, pozwalając im działać jak jedno GPU. Daje to aż 1 exaflop wydajności i 144 terabajty pamięci współdzielonej – prawie 500 razy więcej niż poprzednia generacja, NVIDIA DGX A100, wprowadzona w 2020 roku.

Akcje firmy od początku roku zdążyły urosnąć o ponad 140%.

Zobacz również:

Komentarze