(LIVE) Przemawia prezes EBC, Christine Lagarde. Giełdy świetują powrót 'dodruku’?

Gołębi ton Europejskiego Banku Centralnego zdecydowanie spodobał się rynkom. Bank obniżył stopy kolejny raz o 25 punktów bazowych do 3% obecnie. Indeksy akcji w Europie zyskały. Teraz przemawia prezes EBC, Christine Lagarde.

  • Decyzja EBC wynika z dezinflacyjnego trendu, który jest oczywisty i nadal trwa
  • Bank obniżył oczekiwania inflacyjne na kolejne lata
  • Inflacja osiągnie 2% w horyzoncie średnioterminowym
  • Płace i ceny energii wciąż pozostają podwyższone
  • Warunki finansowania kredytem ulegają istotnej poprawie
  • Mimo to polityka EBC pozostaje restrykcyjna, a niższe stopy wciąż nie zdążyły jeszcze rozpędzić gospodarki
  • EBC obniżył oczekiwania rozwoju gospdarczego w strefie euro do 0.7% w 2024, 1.1% w 2025, 1.4% w 2026 i 1.3% w 2027 roku
  • Odreagowanie gospodarki nie przełożyło się w odpowiednio wysokiej skali na wyższe wydatki konsumentów i inwestycje firm
  • Bank pozostanie elastyczny i nie zobowiązuje się do podejmowania określonych decyzji w przyszłości

Co dalej z Europą?

W III kwartale gospodarka strefy euro wzrosła o 0.4% k/k; wzrost rozpędziła turystyka, odbudowa zapasów firm i wydatki konsumenckie. Przemysł nadal zwalnia, a rozwój sektora usług wytraca niedawny pęd. Zatem eksport spada a wiele firm w strefie euro traci konkurencyjność. Bezrobocie jest historycznie bardzo niskie i wynosi 6.2%.

Zatrudnienie w III kwartale wzrosło o 0.2% k/k, ale tempo zatrudnienia zwalnia. Wzrost płac realnych powinien poprawić wzorce konsumenckie, podobnie jak tańszy kredyt. Poprawa kondycji globalnej gospodarki może wesprzeć Europę. EBC skłania się do poparcia planu Draghiego, który zakłada poprawę konkurencyjności strefy euro.

Aktualnie inflacja za listopad wzrosła do 2.2% r/r z 2% w październiku. Wzrost spowodowany był efektem bazy, inflacja cen dóbr konsumenckich wzrosła o 0.7%, spowolnił wzrost inflacji cen usług. Niemniej jednak w usługach wzrost wynosi wciąż 4.2% i jest zbyt wysoki. Płace spowolniły z 4.7% w II kw. do 4.2% obecnie. EBC oczekuje, że wzrost płac spowolni.

Ryzyko globalnych wojen handlowych może istotnie osłabić strefę euro, a ryzyko dla świata jest skierowane w dół. Sytuacja na Bliskim Wschodzie i wojnie ukraińsko-rosyjskiej wciąż może oddziaływać na rynki, jednak na razie wpływ ten spadł i jest śladowy. Ceny energii spadły i największym ryzykiem dla ich ponownego wzrostu (jak i cen frachtu) jest geopolityka oraz ekstremalne zjawiska pogodowe.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.