Koniec sagi: Czesi przejmują największy konglomerat produkcji amunicji w Ameryce

Wygląda na to, że końca dobiega długa giełdowa opera mydlana związana ze sprzedażą grupy Vista Outdoor, Inc. Grupa ta zawiera w swym składzie szereg firm produkujących sprzęt sportowy. Prócz nich jednak – także grono potentatów w dziedzinie produkcji amunicji.

Łącznie firmy te kontrolują największy udział w potencjale produkcyjnym i handlowym na amerykańskim rynku amunicji. A ten jest specyficzny i ma znaczenie daleko przerastające to, jakim cechują się podobne rynki w innych krajach.

Przede wszystkim, jest on ogromny, a także słynie z niespotykanego gdzie indziej podejścia – co nie dziwi w kraju, gdzie posiadanie broni jest konstytucyjnym prawem, z którego korzystają tam dosłownie setki milionów obywateli. Po drugie, uchodzi on za nieco wrażliwy politycznie.

Zarówno w kontekście polityki wewnętrznej i podaży amunicji na rynek cywilny, jak i kwestii wojskowych i międzynarodowych. Te ostatnie nabrały szczególnego znaczenia w ciągu ostatnich dwóch lat, w związku z wojną na Ukrainie i teraz starciami na Bliskim Wschodzie.

Nie wypuścić z rąk amunicji

Stąd też produkcja amunicji to po prostu biznes o charakterze strategicznym, nie tylko ekonomicznym, i dlatego aspekt tego, kto ów kontroluje, przyciąga uwagę i emocje. Zarówno ze strony organów rządowych, jak i konsumentów, a także rynkowych konkurentów.

Akurat Vista Outdoor to konglomerat giełdowy, który można uznać za archetyp firmy apolitycznej i skoncentrowanej wyłącznie na wyniku finansowym (co zresztą budziło krytykę ze strony niektórych kategorii amerykańskich klientów). Jest to jednak w USA podmiot rodzimy.

A to uważano za pozytywny czynnik z punktu widzenia bezpieczeństwa. Teraz jednak kwestia ta ma się zmienić. Poinformowano bowiem, że dobiegł końca trwający od miesięcy proces przejęcia grupy Vista. O rozmaite przedsiębiorstwa z jej portfolio ścierali się różni inwestorzy.

Fuzja przez podział

Zgodnie z ogłoszoną decyzją, Vista podzieli się na dwa grona firm. Te zajmujące się produkcją produktów sportowych, turystycznych, survivalowych etc. nazwano grupą Revelyst. Jej nabywcą będzie fundusz Strategic Value Partners, który zapłaci zań 1,13 miliarda w gotówce.

Druga natomiast część – grupa Kinetic – to producenci nabojów. Zawiera w swym gronie takich wytwórców amunicji jak CCI, Federal, HEVI-Shot, Remington oraz Speer. O ich przejęcie od całych miesięcy zabiegała czeska firmie Czechoslovak Group AS (CSG).

Musiała ona jednak mierzyć się z nastrojami nieprzychylnymi przejęciu tak wrażliwej dziedziny produkcji przez firmę zagraniczną, jak również kontrofertami konkurentów. Ostatecznie CSG dopnie swego – Vista w końcu przyjęła jej ofertę – za cenę 2,23 miliarda dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!