JP Morgan ostrzega przed wyprzedażą akcji za 200 mld USD.

Nadchodzi przebalansowanie portfeli

Koniec miesiąca i kwartału już za rogiem, więc Wall Street kieruje swoją zbiorową uwagę na powtarzające się zjawisko. Jest nim kupowanie lub sprzedawanie zbyt dużych pakietów akcji, co może prowadzić do krótkoterminowego spustoszenia na rynku. Powodem jest to, że w kwartałach, w których akcje osiągają lepsze wyniki niż obligacje – tak jak zazwyczaj w III kwartale – fundusze muszą ponownie zbilansować portfele, sprzedając akcje, aby zachować zgodność z zadaniami dotyczącymi proporcji inwestycyjnych (sytuacja jest odwrotna w kwartałach, w których obligacje osiągają lepsze wyniki niż akcje).

Poniższy wykres przedstawia zachowanie akcji (kolor czarny) oraz obligacji (kolor niebieski) w ostatnim kwartale. Jak widać akcje pobiły obligacje i to kilkukrotnie!

Bloomberg

200 miliardowa wyprzedaż akcji

Tak więc dla ciekawskich, jak wygląda sytuacja na koniec kwartału, guru rynku JPMorgan Nick Panagirtzoglou ma złe wieści. Patrząc na ekspozycję niektórych z największych wielorybów giełdowych, w tym amerykańskich programów emerytalnych, norweskiego funduszu przyszłych pokoleń czy japońskiego rządowego planu emerytalnego, strateg JPM szacuje około 200 miliardów dolarów przymusowej wyprzedaży akcji w celi przebalansowania portfeli inwestycyjnych.

Szczegóły

Oto szczegóły:

Amerykańskie plany emerytalne ze zdefiniowanymi świadczeniami to 7,5tr USD. Mają tendencję do wolniejszego przywracania równowagi w ciągu 1-2 kwartałów. Zakładając, że zostały one w pełni zrównoważone pod koniec czerwca i biorąc pod uwagę wyniki QTD dla amerykańskich akcji i obligacji, oczekiwane saldo kapitałowe przez amerykańskie programy emerytalne o zdefiniowanym świadczeniu na koniec bieżącego kwartału jest ujemne i wynosi około – 170 mld USD.

Oczekuje się, że Norges Bank, podmiot o wartości 1,1 tr USD, również odnotuje ujemne przepływy równoważenia kapitału na koniec kwartału w wysokości około – 15 mld USD.

Oczekuje się, że japoński rządowy plan emerytalny, o wartości 1,5 biliona dolarów, również zostanie sprzedany pod koniec kwartału na poziomie około -22 mld USD.

Jednym słowem czeka nas niedługo wyprzedaż na rynku. Pytanie tylko czy nie zapoczątkuje ona lawiny paniki.

Finansowy Krytyk

Komentarze