Giełdy traktują Bitcoina jak wskaźnik trendu?

3 764

Giełdy w USA kontynuują spadki. Utrzymujący się od początku roku trend spadkowy sprawia inwestorom duże trudności. Inwestorzy mogą uratować swoje pozycje z niewielkimi stratami, stosując określone zabezpieczenia przed dużymi spadkami oraz wzrostami lub osiągają duże zyski, chwytając trend.

Bitcoin wskaźnikiem dla giełdy S&P 500

Według Omkara Godbole z CoinDesk, dane historyczne pokazują, że Bitcoin odgrywa wiodącą rolę wskaźnika dla S&P 500. Według badań przeprowadzonych przez Delphi Digital, Bitcoin, najbardziej znana kryptowaluta na rynku, ma tendencję do notowania nowych minimów kilka dni przed S&P 500.

Tradycyjni inwestorzy rynkowi, szukający wskazówek dotyczących możliwej zmiany trendu z niedźwiedziego na zwyżkowy w akcjach amerykańskich, mogą przejąć inicjatywę w swoich inwestycjach, bacznie obserwując Bitcoina. Analiza danych historycznych przeprowadzona przez firmę Delphi Digital pokazuje, że Bitcoin ma tendencję do utrzymywania się na czele głównych dołków giełdowych przez co najmniej sześć tygodni.

W notatce udostępnionej inwestorom stratedzy kierowani przez Kevina Kelly’ego z Delphi Digital napisali: „Dane historyczne pokazują, że Bitcoin osiągnął szczyt średnio 48 dni przed indeksem S&P 500 i spadł około 10 dni później. W ciągu ostatnich pięciu lat wszystkie główne zmiany cen Bitcoina poprzedzały te w głównych indeksach giełdowych” – mówi.

Ta statystyka pokazuje, że ogólnie Bitcoin i inne kryptowaluty są postrzegane przez inwestorów jako bardziej ryzykowne aktywa niż akcje. Eswar Prasad z Brookings Institutions też tak myśli, mówiąc, że Bitcoin stał się w tym procesie coraz bardziej spekulacyjnym narzędziem inwestycyjnym.

Brak powiązań krypto z gospodarką światową

Podczas gdy fundamenty instytucjonalne i czynniki makroekonomiczne mają bezpośredni wpływ na akcje, rynek kryptowalut nie rozwinął jeszcze silnych powiązań z gospodarką światową. Dotychczasowe dane pokazują, że wyceny na giełdach zależą niemal wyłącznie od tempa ekspansji podaży walut fiducjarnych, zwłaszcza dolara amerykańskiego oraz od czynników takich jak inflacja, które wpływają na politykę Fed.

Stratedzy Delphi Digital powiedzieli: „Rynek kryptowalut jest jednym z najbardziej wrażliwych na zmiany instrumentów, takie jak globalna ekspansja płynności i deprecjacja waluty. Wpływają na to nie tylko czynniki makro, ale kiedy zmieniają się warunki rynkowe, kryptowaluty często reagują jako pierwsze.”

Bitcoin wyprzedza ruchy na giełdach

Bitcoin osiągnął szczytową wartość 69 000 USD 11 listopada 2021 r., dokładnie 55 dni przed tym, jak indeks S&P 500 osiągnął 4818 punktów 4 stycznia 2022 r. Szczyt indeksu na początku 2018 roku nastąpił dokładnie 42 dni po tym, jak hossa Bitcoina zbliżyła się do 20 000 USD.

Bitcoin, osiągnął dno 11 dni i 8 dni przed osiągnięciem minimów przez S&P 500 odpowiednio 23 marca 2020 r. i 24 grudnia 2018 r.

Komentarze