Fed w nocy dokonał pivotu? Płynność wzrośnie! Credit Suisse przejęty

Drugi największy bank Szwajcarii zostanie wchłonięty przez największy, szwajcarski bank – UBS. Sytuacja CS musiała być naprawdę fatalna. Dlaczego? Ponieważ UBS wynegocjował świetne warunki kupna i zapłacił za bank 3 mld CHF. To około 40% wartości wycenianej przez rynek na piątkowym zamknięciu sesji i prawie 1/15 wartości księgowej Credit Suisse. Przed otwarciem rynków azjatyckich świat obiegła informacja o wspólnym oświadczeniu ze strony największych banków centralnych. Regulatorzy prawdopodobnie chcieli uspokoić nastroje rynku finansowego i pokazać wspolne wsparcie dla sektora bankowego. Wyjaśnijmy najpierw co oznacza to oświadczenie nim spróbujemy przeanalizować sytuacje UBS. Rynki finansowe przyjęły je bardzo pozytywnie, dopatrując się w nim kapotu rzuconego wszystkim bankom.

Z poważnie brzmiących bankierów Fed z tygodnia na tydzień stracił swój jastrzębi wizerunek. Czy konferencja 22 marca potwierdzi, że pivot odbywa się znów na naszych oczach?

Buffett cichym bohaterem bankowego zamieszania? https://bithub.pl/kryptowaluty/gieldy-kryptowalutowe/warren-buffett-uratuje-system-bankowy-bankom-grozi-zalamanie/

Awaria systemu finansowego

Czytając w oświadczeniu można wnioskować, że banki centralne przeszły w tryb ’emergency’. Płynność jest niczym paliwo dla globalnego sektora bankowego. Bank Kanady, Bank Anglii, Bank Japonii, Europejski Bank Centralny, Rezerwa Federalna i Narodowy Bank Szwajcarii zwiększą płynność za pośrednictwem linii swapowych na potrzeby finansowania w dolarach amerykańskich. Aby zwiększyć ich skuteczność, banki centralne oferujące obecnie operacje w dolarach amerykańskich zgodziły się zwiększyć częstotliwość operacji tygodniowych do codziennych. Od kiedy? Proces rozpocznie się od dziś i potrwa do co najmniej do końca kwietnia. Sieć linii swapowych między bankami centralnymi ma zadanie zabezpieczać przed utratą płynności systemu finansowego.

Rynek odczytuje to w prosty sposób. Temat płynności i wspierania bankó oznacza, że zbliża się pivot.

Niekończąca się płynność dla banków

Instrument ma zadanie łagodzić napięcia na światowych rynkach finansowania poprawiając podaż kredytów dla firm czy gospodarstw domowych. To bardzo ważne – obrazujac sytuację niczym w pokerze. Gdy skończą się żetony, nie ma czym już grać. Jeśli banki nie mają jak zdobyć pieniędzy, których potrzebują, aby pożyczać ludziom i firmom gospodarka może stanąć w miejscu. Pracując razem banki centralne sprawiają, że zawsze będzie dużo pieniędzy dla banków, aby te mogły pożyczać je, kiedy potrzebują. I utrzymać sprawnie działający mechanizm systemu finansowego. Wspomniany w dokumencie Fed swap płynnościowy to krótkoterminowa wymiana walut pomiędzy dwoma bankami centralnymi. Stosowana jest podczas stresu finansowego lub niestabilności i zapewnia zastrzyk finansowy.

Amerykanie próbują łagodzić nastroje w sektorze bankowym.

UBS przejmuje Credit

W ciągu ostatnich kilku dni UBS wielokrotnie podkreślał, że nie jest zainteresowany przejęciem Credit Suisse. Ponieważ sytuacja banku stawała się coraz trudniejsza – mimo finansowania z SNB, UBS został postawiony pod ścianą. W końcu upadek oznaczałby potężne zawirowania na globalnym rynku. Branża nie mogła do tego dopuścić. Wynika z tego, że UBS dokonał zakupu pod presją toteż bez nacisków globalnej elity finansowej czy samego SNB. Akcjonariusze otrzymają średnio ok. 1 akcję UBS na 22 akcji Credit Suisse. Co ciekawe obligotariusze CS zostali puszczeni z torbami. Straty na obligacjach Credit Suisse sięgają ok. 16 mld USD. Transakcja doszła do skutku, a rynek spekulacyjny rozpoczął grę przeciwko UBS. SNB zapewni blisko 100 mld CHF linii płynnościowej dla UBS.

CDS znów rosną

Niepokojący jest fakt, że swapy ryzyka kredytowego UBS gwałtownie wzrosły. Rynek spekuluje na nich mimo 100 mld CHF pożyczki z SNB. Tylko w niedziele swapy ryzyka kredytowego dla UBS wzrosły o 4%, do poziomów niewidzianych od czasu kryzysu zadłużenia, gdy bankrutowała Grecja. Oznacza to, że rynek wciąz nie widzi końca problemów w europejskim systemie finansowym. Przejęcie Credit Suisse może tymczasowo zakamuflować problem. Ale nie oznacza, że wszystkie napięcia sektora finansowego osłabły. Uwaga rynków będzie teraz skupiona wokół UBS jako potencjalnego 'nabywyc toksycznego banku’. Po 2008 roku bank UBS był jednak znacznie lepiej zarządzany od Credit Suisse, zatem jest nadzieja że wzrost jego aktywów pod zarządzaniem (AUM) przełoży się na lepszy wynik. Na samym wstępie bank zamierza zlikwidować przynoszący straty oddział inwestycyjny banku Credit Suisse.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze