DAX — inwestorzy nie boją się recesji

DAX i Nasdaq 100 znalazły się w interesujących miejscach na wykresie. Poniżej przedstawimy możliwe scenariusze kształtowania się cen tych indeksów.

DAX — blisko historycznych szczytów

Kurs indeksu DAX wciąż znajduje się w średnioterminowym ruchu wzrostowym. Byki od października 2022 roku kontrolują sytuację. Jednak od początku 2023 roku trwa zadyszka. Strona popytowa nie jest w stanie na trwałe znaleźć się powyżej poziomu 15 650 – 15 700. W pobliżu obecnego kursu znajduje się linia oporu, jaką górne ograniczenie trendu wzrostowego. Wspomniana linia poprowadzona jest po szczytach z 9 lutego i 7 marca. Najbliższym oporem jest szczyt z 4 kwietnia (15 736). Jeśli wspomniane opory zostaną pokonane (szczyt z 4 kwietnia i górne ograniczenie linii trendu spadkowego), byki będą miały otwartą drogę do przetestowania historycznych maksimum. Inwestorzy wierzący we wzrosty powinni poczekać na jeden z wariantów:

  • lokalną korektę poprawiającą relację zysku do ryzyka
  • przebicie i retest ważnego oporu 
  • zbliżenie się indeksu do istotnego wsparcia.

Jeśli niedźwiedziom uda się zepchnąć indeks poniżej dołka z 30 marca (15 424) to pojawi się szansa na przetestowanie maksimum z 22 marca 15 295. Bardzo istotne wsparcie znajduje się w okolicach 14 800 punktów. Jest nią dolne ograniczenie trendu wzrostowego, które zostało poprowadzone po dołkach z 20 grudnia oraz 20 marca. Niedźwiedzie na razie powinny grać pod lokalne kontry, a nie odwrócenie trendu. Zatem inwestorzy wierzący w spadek powinni poczekać na jeden z trzech wariantów: 

  • pojawienie się ruchu kulminacyjnego zwiastującego wykupienie, 
  • sekwencję lokalnych niższych szczytów oraz dołków
  • zbliżenie się indeksu w okolice istotnych oporów
DAX - wykres

Nasdaq 100 – w pobliżu oporu

Indeks Nasdaq 100 konsoliduje się w okolicy lokalnego oporu. Jest nim górne ograniczenie trendu wzrostowego oraz szczyt z 4 kwietnia (13 204). W przypadku przebicia tych poziomów byki będą miały otwartą drogę do przetestowania maksimum z 16 sierpnia (13 720). Kolejnym celem dla strony popytowej jest poziom 14 000 punktów. Najbliższym wsparciem jest dołek z 6 kwietnia (12 846). W przypadku jego przebicia pojawi się szansa na test minimum z 20 marca (12 407). Niewiele niżej znajduje się linia trendu wzrostowego. Jej przebicie, zwiększa prawdopodobieństwo testu dołka z przełomu grudnia 2022 i stycznia 2023.

Nasdaq 100 - wykres

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Komentarze