Coaute: 'Najlepsze czasy dla AI dopiero przed nami’. Wall Street ma nowego faworyta?

Coatue Management zarządza portfelem wartym blisko 70 mld USD. Analitycy funduszu wieszczą… Kontynuacje hossy technologicznej, która w ich ocenie znajduje się dopiero 'w powijakach’. W czasie gdy powszechna użyteczność sztucznej inteligencji dopiero się rodzi Coatue widzi niezliczone możliwości poprawy świata, które oferuje AI. Ponad 20 miliardów dolarów zainwestowanych w prywatne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją – to wciąż za mało? Dane dotyczące przypadków użycia sztucznej inteligencji pokazują na rozwój technologii. W analizie fundusz podkreśla, że programiści korzystający z GitHub Copilot wykonują zadania o 50% szybciej. Sztuczna inteligencja obniżyła koszty obsługi klienta dla jednej firmy nawet o 95% (przy szczęśliwszych użytkownikach i krótszych czasach reakcji).

https://x.com/rditrych/status/1725433055039414553?s=20

Co więcej, sama jakość pracy opartej na wiedzy wspieranej przez sztuczną inteligencję poprawiła się w badaniach o 40%. Tymczasem Wedbush Securities oczekuje rajdu technologicznych firm w 2024 roku. Analitycy uważają, że przyszły rok przyniesie prawdziwą falę wydatków na rozwój AI wśród firm. Jej beneficjentem może okazać się nie tylko Nvidia ale także Palantir, który… Dopiero w tym roku osiągnął pierwsze zyski netto, pokazując Wall Street 'jak wiele’ firma ma dopiero przed sobą.

Spółka Alexa Karpa oferuje analize danych opartych o AI, wycenę ryzyka, dane satelitarne i systemy sztucznej inteligencji wspierające całe pętle decyzyjne dla firm prywatnych czy agencji wywiadowczych. W jej ofercie jest nawet… Oparty o AI system zarządzania polem walki. Czeka nas 'zautomatyzowana przyszłość’?

Źródło: Coaute Management

Fala adopcji to początek?

Ankieta przeprowadzona wśród około 600 dyrektorów przedsiębiorstw i ich świadomość możliwości AI zdaniem Coatue dowodzi, że na horyzoncie pojawia się możliwość przyjęcia AI na dużą skalę. Aż 60% CEO w USA potwierdza, że planuje implementować AI zarówno w nowych, jak i istniejących produktach.

Źródło: Coatue Management
Źródło: Coaute Management
  • W listopadzie 2023 r. ponad 200 tys. deweloperów współtworzy projekty AI na GitHub, ponad 300 tys. modeli zostało opublikowanych na Hugging Face, a obecnie ponad 18 mln ludzi należy do kanałów Discord związanych z AI.
  • Sztuczna inteligencja przekształca system technologiczny. Aby wnieść wartość dodaną do nowej fali AI, kluczowe znaczenie ma zrozumienie podstawowej dynamiki każdej warstwy procesu technologicznego
  • Warstwa modelu AI zyskała jak dotąd najwięcej uwagi i inwestycji ale… Coaute widzi możliwości wprowadzania innowacji na całej drodze od fundamentalnych centrów danych zasilających AI po aplikacje użytkowników, które mogą sprawić, że AI znajdzie się w rękach każdego człowieka

Najlepsze jest przed nami?

Analitycy Coaute uważają, że jeszcze za naszego życia sztuczna inteligencja stanie się bardziej dostępna, skalowalna i użyteczna. Każdy człowiek będzie mógł z niej korzystać. Fundusz prognozuje, że najpopularniejszym językiem kodowania będą ostatecznie języki naturalne (tj. angielski), ponieważ sztuczna inteligencja ułatwia większej liczbie osób programowanie, debugowanie i wdrażanie kodu.

Potęga sztucznej inteligencji ma potencjał, aby przenieść się z centrów danych do telefonów komórkowych. Szkolenie sztucznej inteligencji z wykorzystaniem prywatnych zbiorów danych może odblokować nowe możliwości, od opieki zdrowotnej po handel detaliczny.

Coaute dostrzega, że badania będą nadal wprowadzać innowacje w modelach sztucznej inteligencji, czyniąc je wydajniejszymi. Jak napisał fundusz: ’Jesteśmy optymistami, że innowatorzy AI odblokują nowe możliwości, dzięki którym AI będzie użyteczna dla nas wszystkich.’

    Może Cię zainteresuje:

    Komentarze