Wall Street ukrywa olbrzymią piramidę finansową? Citadel lobbuje przeciwko SEC

Triangle made of $100 banknotes with Benjamin Franklin portrait inside.

Na temat Citadel pisaliśmy ostatnio już dwukrotnie ale temat ten będziemy poruszać częściej. Dlaczego? Ponieważ w najbliższych miesiącach spodziewamy się odpływu na giełdach i pogłębiających się problemów amerykańskiego sektora finansowego. Odpływu, który być może ujawni prawdę na temat machiny stworzonej przez Kena Griffina. W ostatniej części artykułu przejdziemy do kwestii związanej z nowymi regułami obrotu akcjami, które chce wprowadzić SEC i jego konfliktu z nowojorską giełdą NYSE, która potencjalnie kryje praktyki, w które jest zaangażowany Citadel.

W lobbing przeciwko SEC zaangażowało się imperium finansowe Charles Schwab oraz oczywiście główny klient nowojorskiej giełdy… Citadel Securities. Powiązania funduszu Griffina z NYSE przywodzą na myśl twórcę piramidy finansowej, Berniego Madoffa. Przed założeniem swojego wehikułu, Madoff był szefem nowojorskiej giełdy NASDAQ. Tak samo jak Griffin, miał w niej szerokie kontakty i poważanie. Czy Griffin to naprawdę jego niemal wierna kopia? Ale na dużo większą skalę? Czy może to wszystko jest znów dziełem przypadku?

Słowem wstępu

Citadel kontroluje około 30% przepływu zleceń na amerykańskim rynku akcji. Griffin posiada nie jedną ale dwie instytucje, pomiędzy którymi istnieje konflikt interesów. Oraz trzecią, nieco mniej znaczącą Citadel Advisors, zajmującą się doradztwem inwestycyjnym, a także czwartą… Citadel Connect, o której wiadomo najmniej. Ale na konflikt interesów przymknięto oko. Citadel Securities to największy na Wall Street animator rynku. Wcześniej był nim Bridgewater a jeszcze wcześniej fundusz… Berniego Madoffa. Twórcy największej do tej pory ujawnionej piramidy finansowej. Poza market makingiem, Ken Griffin prowadzi też… Fundusz hedgingowy, Citadel LLC. Fundusz ten shortował w ostatnim czasie wiele akcji banków i spółek, które trzymały kapitał w SVB. Jeśli ktoś myśli, że inwestorom zależy tylko na spadkach… Myli się. Griffinowi zależy wyłącznie na obrocie. Machina Griffina przypomina perpetum mobile. Ale jak mówi stara prawda, jeśli coś nie może rosnąć wiecznie to znaczy, że się zatrzyma.

Citadel prowadzi zlecenia jak za rączkę. Przez Dark Poole, prosto do portfela Griffina. To może być jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Gra do jednej bramki

Nie zgadniecie, Citadel korzysta z mechanizmu Payment For Order Flow (PFOF). Wymyślił go Madoff. Mechanizm ten wielokrotnie był krytykowany za tworzenie okna dla tzw. kreatywnej księowości. Stawianie na wygranego konia… Po zakończonym wyścigu. Oraz gra przeciwko inwestorom detalicznym. Jak się odbywa? Oprogramowanie Citadel stara się uzyskać cenę. Najlepiej znacznie inną niż ta w składanym zleceniu. Im gorsza – tym lepsza i większy spread do podziału zysków. Oczywiście, później powiedzą coś o luce w płynności. Znajdą wytłumaczenie. Ale Citadel to bynajmniej nie fundusz o nieskazitelnej historii. Właściwie to giełdowi recydywiści. Znacie kogoś kto otrzymał 28 kar od krajowych i globalnych regulatorów, a nadal zapraszany jest do Bloomberga, FoxNews, CNBC i pokazuje twarz w publicznych kampaniach politycznych?

Jeśli jesteś zainteresowany kontrowersjami wokół Citadel, przeczytaj ten artykuł: https://bithub.pl/artykuly/citadel-tworzy-najwieksza-piramide-finansowa-w-historii/

Jak inaczej niż finansową recydywą można nazwać 28 kar finansowych nałożonych na imperium Griffina? Oto historia:

Kary regulacyjne w USA

 • W 2007 roku Citadel Securities został ukarany przez FINRA grzywną 22 500 USD. Za brak prawidłowego zgłaszania krótkiej sprzedaży.
 • W 2009 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 3 milionów dolarów przez SEC. Za rzekome zaangażowanie w niewłaściwe praktyki handlowe. Sztucznie wpływały na cenę papierów wartościowych.
 • W 2014 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała Citadel Securities grzywną 800 000 USD. Za domniemane naruszenie zasady dostępu do rynku. Zasada wymaga od firm posiadania kontroli ryzyka i procedur nadzorczych. Szczególnie w przypadku zapewniania klientom bezpośredniego dostępu do rynku.
 • W 2015 roku Citadel Securities został ukarany przez SEC grzywną 800 000 USD za naruszenie zasady dostępu do rynku.
 • W 2015 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 1,5 mln USD przez FINRA za naruszenie różnych zasad związanych z działalnością handlową.
 • W 2016 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 3,5 mln USD przez SEC za naruszenie Planu Krajowego Systemu Rynkowego regulującego skonsolidowane kanały danych, które rozpowszechniają ceny akcji i transakcje wśród społeczeństwa.
 • W 2017 roku Citadel Securities został ukarany przez SEC grzywną 22,6 mln USD za wprowadzanie klientów w błąd co do jakości swoich wycen i realizacji zleceń.
 • W 2017 roku amerykański Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) ukarał Citadel Securities grzywną 1,5 mln USD za rzekome dostarczanie klientom niedokładnych informacji i niezgłaszanie transakcji do odpowiednich podmiotów regulacyjnych.
 • W 2018 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 3,5 mln USD przez SEC za niedostarczenie klientom dokładnych danych dotyczących transakcji.
 • W 2019 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 100 000 USD przez Commodities Futures Trading Commission (CFTC) za przekroczenie limitów pozycji spekulacyjnych w kontraktach terminowych na pszenicę.
 • W 2020 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 97 000 USD przez FINRA za brak prawidłowego raportowania niektórych transakcji kapitałowych.
 • W 2020 r. amerykańska Commodities Futures Trading Commission (CFTC) ukarała Citadel Securities grzywną 700 000 USD za rzekome naruszenie wymogów dotyczących raportowania danych swapowych.
 • W 2021 roku Citadel Securities został ukarany przez FINRA grzywną 700 000 USD za niezgłoszenie znacznej liczby transakcji do systemu FINRA’s Trade Reporting and Compliance Engine (TRACE).

Międzynarodowe grzywny regulacyjne

 • W 2017 roku Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) nałożył na Citadel Securities grzywnę w wysokości 1,1 mln EUR za naruszenie obowiązków w zakresie tworzenia rynku oraz zaangażowanie w działalność algo-tradingową, która mogła przyczynić się do zakłóceń na rynku.
 • W 2017 roku Autorité des marchés financiers (AMF) we Francji ukarał Citadel Securities grzywną 5 mln EUR za rzekome manipulowanie kontraktami terminowymi na francuskie obligacje rządowe.
 • W 2018 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 1,6 mln EUR przez włoski organ regulacyjny ds. papierów wartościowych (CONSOB) za manipulacje rynkowe i wykorzystywanie informacji poufnych na włoskim rynku obligacji rządowych.
 • W 2018 roku Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ukarała Citadel Securities grzywną 360 000 AUD za domniemane naruszenia handlowe związane z integralnością rynku.
 • W 2018 roku Monetary Authority of Singapore (MAS) ukarał Citadel Securities grzywną 230 000 USD za manipulacje rynkowe związane z działalnością handlową na Singapore Exchange (SGX).
 • W 2020 r. francuski regulator finansowy, Autorité des marchés financiers (AMF), nałożył na Citadel Securities grzywnę 2 mln EUR za rzekome manipulowanie rynkiem obligacji i naruszenie obowiązków w zakresie najlepszej realizacji.
 • W 2020 r. brytyjski organ nadzoru ostrożnościowego (PRA) ukarał Citadel Securities grzywną 1,2 mln GBP za niedostarczenie regulatorowi dokładnych i terminowych sprawozdań z transakcji.
 • W 2020 r. szwajcarski regulator finansowy, Swiss Financial Market Supervisory Authority (FINMA), ukarał Citadel Securities grzywną 1,12 mln CHF za naruszanie zasad obrotu i angażowanie się w manipulacje rynkowe na SIX Swiss Exchange.
 • W 2020 roku Citadel Securities został ukarany grzywną 1 445 000 funtów przez brytyjski organ nadzoru finansowego Financial Conduct Authority (FCA). Ponieważ niedokładnie raportował transakcje oraz 'niezachował należytej staranności w zakresie odpowiedzialnego i skutecznego organizowania i kontrolowania swoich spraw’.
 • W 2021 roku brytyjski Financial Conduct Authority (FCA) ukarał Citadel Securities grzywną 1,4 mln GBP za brak odpowiedniego raportowania niektórych transakcji do regulatora.
 • W 2021 roku Citadel Securities został ukarany w Chinach grzywną 97 000 000 USD za rzekome „złośliwe” praktyki krótkiej sprzedaży.
 • W 2021 roku Koreańskie Stowarzyszenie Inwestycji Finansowych (KFIA) podobno ukarało Citadel Securities grzywną 175 milionów wonów (155 000 USD) za rzekome zaangażowanie w działalność handlową o wysokiej częstotliwości, która naruszała lokalne przepisy.

Citadel Advisors:

 • W 2017 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała Citadel Advisors grzywną w wysokości 22,6 miliona dolarów za rzekome wprowadzanie inwestorów w błąd co do praktyk market timingowych funduszu.
 • W 2014 r. firma zapłaciła 800 000 USD w ramach ugody z Urzędem Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) za naruszenie zasad krótkiej sprzedaży.
 • W 2007, Citadel Securities została ukarana 22,500 USD przez FINRA za brak odpowiedniego zgłoszenia krótkiej sprzedaży.

Wysokość tych kar mogłaby rozbawić Griffina do łez. Niemniej jednak ich ilość na koncie jest wyjątkowo duża jesli porównamy z pozostałymi instytucjami

Co dzieje się na nowojorskiej giełdzie?

Do SEC wpływa spora ilość skarg i petycji, od wielu inwestorów. Dotyczą modelu PFOF i Citadel. W efekcie komisja Genslera w końcu chce realnie zwiększyć kontrolę nad procederem, który ma miejsce na parkiecie nowojorskiej giełdy. Jak? Wdrażając tzw. Order Competition Rule. Ponieważ do tej pory jej wzrok na NYSE praktycznie nie sięga, SEC wszedłby na zupełnie nowy rynek i musiałby prześwietlić jak działa całe NYSE (New York Stock Exchange). By móc wdrożyć nowe zasady. Informacje o wdrożeniu nowych regulacji w zakresie egzekucji zleceń i nadzoru zasiały panikę wśród zarządzających giełdą. W efekcie obecnie największe nazwiska na Wall Street naciskają na amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. By wycofała się z planów fundamentalnej zmiany zasad funkcjonowania rynku akcji. Uderzyłoby to w model funduszu Kena Griffina i zmniejszyło jego władztwo. Albo co gorsza. Ujawniło jego wszystkie brudy, niezgodności i malwersacje.

Tak więc New York Stock Exchange, Citadel Securities i Charles Schwab w poniedziałek jednomyślnie ostrzegli regulatorów. Nie uwierzycie. Ich zdaniem zbiór propozycji SEC z grudnia może zaszkodzić inwestorom! Od zawsze przecież bylo wiadomo, że na uwadze Griffina było ich najwyższe dobro… Ponadto wg. podmiotów kręcących kołem na Wall Street nowe regulacje, jeśli zostaną dopuszczone – mogą stłumić płynność na rynku. A tego nie chciałby Griffin. Przecież płynność to jego baza zysków! Analityków zaskoczyło, że NYSE oficjalnie dołączyło do opozycji w sprawie Order Competition Rule…ale pamiętajmy, że Citadel jest największym klientem NYSE. I jeśli rzeczywiście za jego spektakularnym sukcesem stoi nie tylko oprogramowanie ale również kreatywna księgowość i wpływy… To ostatnią rzeczą czego Griffin teraz by chciał jest wizyta 'sztywniaków’ z SECu. Wynoszących walizki pełne dokumentów i analizujących do późnych godzin nocnych owoce jego 'ciężkiej pracy’.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze