Błąd kosztował go 9 mld USD? Spekulanci atakują, fortuna topnieje w oczach

Ostatni raport funduszu hedgingowego Hindenburg Research uderzył w fortunę Carla Icahna, w swoim czasie jednego z najbogatszych inwestorów z Wall Street. Icahn znany był (jest nadal) ze swoich aktywistycznych skłoności spekulacyjnych. Jego znakiem rozpoznawalnym było nabywanie dużych udziałów w taniejących spółkach, które uznawał za 'bezczelnie tanie’. Bez uprzedniego informowania zarządu. Po skupieniu wystarczającej ilości udziałów, Icahn ujawniał się w akcjonariacie i próbował przekonywać zarząd do zmian w zarządzaniu firmą, by ta zaczęła dostarczać 'wartość’ dla akcjonariuszy (także Icahna). W przeszłości, w ten właśnie sposób znany był z co najmniej kilku spektakularnych działań, którymi przysporzył sobie wielu przyjaciół i wielu wrogów. Teraz płaci za to wysoką cenę?

Trudna pozycja

Ustalenia Hindenburg wskazały, że wg. raportu za grudzień 2022 r. Icahn ujawnił, że jego fundusz inwestycyjny posiadał 47% ekspozycję na niedźwiedzie zakłady. Biorąc pod uwagę dalsze pozytywne wyniki shortowanego przez Icahna instrumentu, spekulanci oszacowali, że od początku roku Icahn stracił co najmniej kolejne 272 mln USD. Co więcej, fundusz Icahna jest przelewarowany – z długiem Holdco (5,3 miliarda dolarów) i terminami zapadalności 1,1 miliarda dolarów, 1,36 miliarda dolarów i 1,35 miliarda dolarów odpowiednio w 2024, 2025 i 2026 roku.

Raport Hindenburg

Po tym, jak Hindenburg Research wskazał na piętrzące sie problemy wehikułu inwestycyjnego Icahna (Icahn Enterprises LP), giełdowa wycena akcji zanurkowała. To skłoniło Icahna do skomentowania obecnej sytuacji – jak donosi portal Financial Times, jedna z krótkich pozycji kosztowała miliardera łącznie 9 miliardów USD. Określił ją jako błąd. Oczywiście Icahn wciąż jeszcze ma w zanadrzu około 20 miliardów ale akcje Icahn Enterprises topnieją nieustannie od kilkunastu dni. Osobiście Icahn posiada w nich 85% udziałów. Przecena od czasu ujawnienia krótkiej pozycji na akcjach Icahn Enterprises przez Hindenburg wynosi już blisko 40%. Oto, na co wskazał Hindenburg – fundusz już kilkukrotnie przyczynił się w ostatnich miesiącach do załamań gieldowych walorów. Jego 'ofiarami’ padł m.in. holding najbogatszego człowieka w Azji, Adaniego oraz Block, Jacka Dorseya.

Kompletny raport Hinenburg Research nt. kondycji finansowej Icahn Enterpises

Sam sobie winien?

Według ustaleń Hinenburg akcje IEP notowane były z 218% premią do NAV, dużo wyższą niż w przypadku spółek porównywalnych. Fundusz wskazał, że zidentyfikował kluczowe dowody świadczące o zawyżonej wycenie płynnych aktywów Icahna. Wg. dokumentów SEC, Icah Enterprises poniósł dotkliwe straty od początku 2023 roku. Źródło: Hindenburg Research, Icahn Enterprises LP

Sam Icahn ujawnił w ostatnim czasiew informacje o kondycji jego holdingu. Te wzbudziły obawy i wywołały kontrowersje związane z pożyczkami i depozytem zabezpieczającym w otoczeniu piętrzących się strat w portfelu. Dołożyło się do tego 455 mln USD utopionych w sektorze nieruchomości, na koniec 2022 roku. Pożyczki z depozytem zabezpieczającym to umowy finansowe, w ramach których spekulant pożycza pieniądze od firmy maklerskiej na zakup papierów wartościowych. Portfel inwestora służy w takim wypadku jako zabezpieczenie pożyczki.

Problem zaczyna się gdy wartość portfela znacznie spadnie. To może spowodować wezwanie do uzupełnienia depozytu znane powszechnie jako margin call. Wymaga się wówczas od inwestorwa zwiększenia zabezpieczenia lub upłynnienia aktywów w celu spłaty pożyczki. Jeśli doświadczył znacznego spadku wartości swojego portfela, sugeruje to, że aktywa, które wykorzystał jako zabezpieczenie swoich pożyczek z depozytem zabezpieczającym, mogły stracić na wartości. To z kolei potencjalnie może prowadzić do lawiny 'margin call’, które zmusiły Icahna do wniesienia dodatkowego kapitału lub zamknięcia stratnych pozycji.

Wyszedł z formy?

Nie jest tajemnicą, że do najlepszych 'wyników’ inwestorzy osiągają zwykle między 21 a 35 rokiem życia. Podobnie jak matematycy czy fizycy. Dla przykładu gdy Einsten odkrywał teorię względności był bardzo młody. Po tym popełnił – jak okazało się później wiele błędów – starzejąc się zaczął podważać własne ustalenia, a nawet fakt istnienia czarnych dziur. Ciągłe straty w portfelu wiekowego już Carla Icahna podnoszą kwestię jego aktualnej strategii. Oraz wątpliwości dotyczące zarządzania ryzykiem.

Chociaż inwestorzy regularnie ponoszą straty, trwałe i znaczące spadki portfela wymagają ponownej oceny jego kondycji. Nawet tak doświadczeni inwestorzy jak Carl Icahn nie są odporni na wahania rynków. Szczególnie jeśli kurczliwie trzymają się swoich przekonań i nie są zdolni do przyjęcia porażki. Informacje o dotkliwych stratach Icahna sprawiły, że Hindenburg mógł zająć krótką pozycję w sposób podobny do tego, w jaki hieny węszą padlinę. Czy uczta trwać będzie dopóki muzyka nie przestanie grać?

Może Cię zainteresuje:

Komentarze