Banki stracą ponad 2 biliony USD przez koronawirusa

Największe banki komercyjne świata zanotują straty kredytowe na ponad 2 biliony USD w ciągu 2 najbliższych lat.

Ogromne straty

Trzy miesiące temu, kiedy amerykańskie banki komercyjne zgłosiły wzrost strat kredytowych w wynikach za pierwszy kwartał 2020, analitycy komentowali, że banki mają „duży problem”. Największe banki amerykańskie spodziewały się prawie czterokrotnego wzrostu strat kredytowych w porównaniu do roku poprzedniego.

Poniższa grafika przedstawia predykcje opublikowane 3 miesiące temu. W 2019 roku JP Morgan zakładał straty pożyczkowe na poziomie 1.5 miliarda USD. jeśli chodzi o City, było to 2.2 miliarda USD, Bank of America 1.2 miliarda USD a Wells Fargo 1 miliarda USD. W 2020 banki te przewidują następujące straty (w kolejności odpowiednio): 8.3 miliarda, 7 miliardów, 4.8 miliarda i 4 miliardy USD!

Banki straty

Zero Hedge

To był dopiero początek

Dane sprzed 3 miesięcy to dopiero początek tragedii. Poniższa grafika przedstawia straty kredytowe w odniesieniu do całkowitej wartości udzielonych pożyczek. Wykres dotyczy danych od największych banków komercyjnych w USA za ostatnie 20 lat. Okazuje się, że w 2009 roku te wartości przebiły 6% (Citi), 5% (JP Morgan), i 4% (Bank of America). Dziś są poniżej 3% ale ta wartość dopiero nabiera tempa!

Banki straty

Zero Hedge

2 biliony USD strat

W nowej notatce S&P Global Ratings agencja poprawnie przewiduje, że pandemia COVID-19 będzie miała długotrwały wpływ na jakość aktywów bankowych. W rzeczywistości, w 88 systemach bankowych objętych przez S&P Global Ratings, S&P prognozuje, że ich straty kredytowe wyniosą około 1,3 bln USD w 2020 r. To ponad dwa razy więcej niż 0,6 bln USD w 2019 r.

Poniższa grafika przedstawia przewidywane straty kredytowe po prześwietleniu najnowszych prognoz na temat wpływu koronawirusa na rynki finansowe. Jak widzimy, w 2019 roku było to „zaledwie” 0.6 biliona USD. W 2020 przewiduje się 1.3 biliona USD strat, a w 2021 0.8 biliona strat.

W sumie w ciągu najbliższych dwóch lat banki stracą ponad 2 biliony USD na kredytach. Największe straty zanotują banki z Chin!

Banki straty

S&P

Finansowy Krytyk

Komentarze